Zapraszamy!

Centralnym punktem Dni w Diecezji ŚDM będzie wspólne świętowanie w Gnieźnie w sobotę 23 lipca. Zaproszeni są wszyscy – dzieci, rodzice, dziadkowie, a zwłaszcza młodzież z bliska i krańców archidiecezji. 
 

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie za niecałe trzy tygodnie. Do stolicy małopolski przyjedzie młodzież z całego świata. Zanim jednak spotka się z papieżem Franciszkiem na Campus Misericordiae rozjedzie się po wszystkich polskich diecezjach. Będzie gościć również w naszej archidiecezji – w naszych miastach, parafiach i domach. – Przyjadą do nas młodzi z Francji, Holandii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii i Kazachstanu – wylicza ks. Wojciech Orzechowski, który koordynuje przygotowania do ŚDM w archidiecezji gnieźnieńskiej. – Będziemy gościć naszych sąsiadów z Czech, a dokładnie z diecezji litomierzyckiej i praskiej. Mamy też zgłoszone kilkuosobowe grupy z bardziej egzotycznych zakątków świata: Wenezueli, Mozambiku, Libanu i Boliwii. Przyjedzie do nas także mała grupka z Angoli, zaledwie 5 osób z siostrą zakonną pochodzącą z gnieźnieńskiej parafii pw. bł. Bogumiła. Nasza młodzież pomagała zbierać pieniądze na ich przelot do Polski. Pomogliśmy także w ramach akcji „Bilet dla Brata” młodym Ukraińcom, którzy zamieszkają w Kleczewie – dodaje diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Nie lękajcie się!

Pielgrzymów będzie mniej niż wstępnie szacowano. Jak informuje ks. Orzechowski, przyjazd do archidiecezji gnieźnieńskiej zadeklarowało tysiąc młodych ludzi z zagranicy. Podobnie jest w innych diecezjach. Podwodem jest przede wszystkich strach przed zamachami terrorystycznymi. – Z rozmów, jakie przeprowadziliśmy z liderami grup z zagranicy wynika, że jest to powód numer jeden, przy czym bardziej od młodych boją się ich rodzice i jest to całkowicie zrozumiałe – przyznaje kapłan dodając, że organizatorzy zapewniają, że bezpieczeństwo to priorytet i że będzie na najwyższym poziomie. Na początku czerwca wojewoda małopolski poinformował, że do zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży Ministerstwo Obrony Narodowej oddelegowało 3 tysiące żołnierzy. Oprócz wojska nad bezpieczeństwem i zdrowiem młodzieży czuwać będzie policja i służby medyczne mające do dyspozycji m.in. wojskowe samoloty Casa. Nie zaszkodzi też wsparcie duchowe. O bezpieczny przebieg ŚDM modliły się już m.in. wspólnoty Maryi z Włoch i Polski. – Wierzę z całego serca, że Boża Opatrzność będzie nad nami czuwać, a przede wszystkim, że czuwać będzie nad nami św. Jan Paweł II, który jest patronem Światowych Dni Młodzieży i który nas do swojego miasta, Krakowa, zaprasza. Niech strach nas nie sparaliżuje, nie zatrzyma w domach, nie zdominuje tych kilku wyjątkowych dni, które mają być przecież czasem wspólnoty, świętowania, radosnego przeżywania wiary – apeluje ks. Wojciech. W podobnym tonie w czerwcowym zaproszeniu do młodych wypowiedzieli się polscy biskupi: „Drodzy Rodzice i Duszpasterze, zachęcamy Was do pomocy młodzieży, aby mogła wziąć udział w tym niepowtarzalnym spotkaniu. Do wszystkich kierujemy słowa św. Jana Pawła II, który mówił do nas: Nie lękajcie się” – napisali.

W naszych parafiach

Biskupi nie tylko apelują, ale i sami wybierają się do Krakowa. Jedzie także prymas Polski abp Wojciech Polak, który jako jeden z czterystu biskupów będzie głosić katechezy dla uczestników ŚDM. Wcześniej jednak spotka się młodymi w Gnieźnie w ramach wspomnianych Dni w Diecezjach. Rozpoczną się one w środę 20 lipca. Młodzi zaraz po przyjeździe udadzą się do parafii zakwaterowania m.in. w Chodzieży, Wągrowcu, Murowanej Goślinie, Damasławku, Kłecku, Mieścisku, Żninie, Janikowie, Inowrocławiu, Gniewkowie, Kruszwicy, Trzemesznie, Wrześni, Kleczewie, Mogilnie, Szczepanowie i Gnieźnie. Będą mieszkać u rodzin. Następny dzień, czwartek 21 lipca, będzie dniem integracji i pracy społecznej. Młodzi zobaczą miejscowe zabytki i ciekawe miejsca związane historią i dniem dzisiejszym goszczących ich miejscowości. Będzie to także czas, by się wzajemnie poznać i zrobić coś pożytecznego dla lokalnej społeczności. Kolejny dzień, piątek 22 lipca, nazwany został dniem miłosierdzia. Pielgrzymi wraz z młodymi Polakami odwiedzą szpitale, domy opieki, schroniska dla bezdomnych i w każdym z tych miejsc postarają się pozostawić jakiś trwały gest miłosierdzia. Wieczorem będą się modlić Koronką do Bożego Miłosierdzia. – Chcemy młodym ze świata przybliżyć postać i życie św. siostry Faustyny i nauczyć Koronki tych, którzy jej nie znają, niewykluczone, że po polsku, a może i my nauczymy się jej w języku naszych gości – mówi ks. Orzechowski.

Zapraszamy do Gniezna

Sobota 23 lipca będzie dniem centralnym. Wszyscy pielgrzymi, wolontariusze, księża zaangażowani w ŚDM spotkają się w Gnieźnie. I uwaga! Nie tylko oni, bo do udziału w tym spotkaniu zaproszeni są wszyscy – rodziny, dzieci, dziadkowie, a zawłaszcza młodzi, którzy do Krakowa z różnych powodów nie pojadą. Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców archidiecezji gnieźnieńskiej. Dzień rozpocznie się zawiązaniem wspólnoty na Placu św. Wojciecha u stóp katedry. Następnie pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka sprawowana będzie Msza św. z posłaniem pielgrzymów z Polski i świata do Krakowa. Po modlitwie uczestnicy będą mieli okazję zwiedzić Gniezno, ale nie w sposób konwencjonalny. Specjalna trasa, na kształt gry ulicznej, powiedzie ich do kolejnych gnieźnieńskich kościołów i instytucji kultury m.in. biblioteki, muzeów, MOK i ESTEDE. Tam będą mieli do wykonania konkretne zadanie związane z danym miejscem. Poprowadzi ich specjalna mapa, swoisty przewodnik, którego narratorem będzie św. Wojciech. Wieczorem wszyscy, łącznie z mieszkańcami Gniezna, zaproszeni są na stadion żużlowy przy ulicy Wrzesińskiej, gdzie odbędzie się spotkanie ewangelizacyjno-modlitewne. Będzie to – jak zapowiada ks. Orzechowski – przedsmak spotkania w Krakowie, a dla tych, którzy tam nie podjadą, okazja, by poczuć klimat i ducha Światowych Dni Młodzieży. Podczas wieczoru zaprezentują się wszystkie goszczące u nas narodowości. Teatr A z Gliwic wystawi przedstawienie plenerowe o św. Wojciechu, odbędzie się również koncert uwielbieniowy. Spotkanie zakończy adoracja Najświętszego Sakramentu. – Jesteśmy już umówieni z ojcami Wojciechem i Maciejem z Lednicy odnośnie wypożyczenia na ten wieczór lednickiej monstrancji, tej w kształcie stauroteki, która co roku wędruje po Polach Lednickich podczas spotkania młodych – zapowiada duszpasterz młodzieży.

To trzeba przeżyć

Niedziela 24 lipca, czyli przedostatni dzień pobytu młodych w naszej archidiecezji upłynie w rodzinach. To jedyny dzień, kiedy organizatorzy ŚDM proszą goszczące młodych rodziny o przygotowanie obiadu tak, by goście mieli okazję doświadczyć nie tylko przysłowiowej polskiej gościnności, ale także spróbować naszej pysznej kuchni. Będzie to również dzień zabawy, podziękowań i pożegnań, niektórzy wyjadą bowiem do Krakowa już w niedzielny wieczór. W poniedziałek 25 lipca na spotkanie z papieżem pojedzie reszta. – To będą trzecie Światowe Dni Młodzieży, w których wezmę udział. Byłem w 2005 roku w Kolonii i w 2011 roku w Madrycie i mogę z całym przekonaniem powiedzieć, że jest to wielkie i niezapomniane przeżycie. Tysiące ludzi wraz z Ojcem Świętym gromadzą się wokół Jezusa Chrystusa, dzieląc się radością i wiarą. Nie jest to celebracja zamknięta w murach świątyń. Ta żywiołowość, spontaniczność, młodość, entuzjazm wiary rozlewa się na miasta i na cały kraj. Tak było podczas poprzednich spotkań i jestem przekonany, że tak będzie również u nas – mówi ks. Wojciech Orzechowski. 

B. Kruszyk Przewodnik Katolicki

11 lipca 2016