Zapraszamy do Inowrocławia

Trwa peregrynacja Cudownego Wizerunku Matki Bożej Łaskawej, Patronki Warszawy i Strażniczki Polski. W najbliższą sobotę 22 października  2022 o godz.17.45 Wizerunek nawiedzi parafię pw. Imienia NMP w Inowrocławiu. Wydarzenie będzie kontynuacją duchowych owoców nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej we wspólnocie oraz dziękczynieniem za dar peregrynacji.

PROGRAM

Sobota 22 października 2022

17.45 – powitanie Obrazu Matki Bożej Łaskawej na parkingu przed bazyliką
18:00 – Msza św. z konferencją na temat historii obrazu, następnie czuwanie modlitewne do 21.00 zakończone Apelem Jasnogórskim

Niedziela 23 października 2022

9.00, 11.00, 12.30, 17.00 Msze św. z konferencją na temat Cudu nad Wisłą w 1920 roku
16.30 modlitwa różańcowa

Środa 26 października 2022

18.00 Msza św. z procesją różańcową z Obrazem Matki Bożej Łaskawej na cmentarzu przy bazylice Imienia NMP

Piątek 28 października

18.00 Msza św., modlitwa różańcowa i pożegnanie Obrazu Matki Bożej

 


Od czerwca 2020 trwa pierwsza w historii peregrynacja repliki cudownego wizerunku Matki Bożej Łaskawej, który znajduje się w Sanktuarium NMP Łaskawej, Patronki Warszawy (oo. jezuici) przy ul. Świętojańskiej w Warszawie. Obraz przewożony jest z parafii do parafii przed wieczorną Mszą świętą w sobotę i pozostaje w niej przez tydzień. Do dzisiaj replika Cudownego Obrazu nawiedziła ponad 100 miejsc – parafii i kaplic archidiecezji warszawskiej, diecezji warszawsko-praskiej, archidiecezji bielsko-żywieckiej, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, diecezji siedleckiej, diecezji łomżyńskiej, diecezji ełckiej, diecezji legnickiej, archidiecezji białostockiej, archidiecezji warmińskiej.

W czasie epidemii, która wybuchła w roku 1652 w Warszawie, obraz Matki Bożej Łaskawej Wybawicielki od Zarazy i Wszelkiego Utrapienia, noszono uroczyście w procesjach pokutno-błagalnych ulicami Warszawy, prosząc Maryję, by powstrzymała zarazę i zagrodziła jej dostęp do stolicy. Maryja wysłuchała prośby i w dowód wdzięczności, Rada Miasta wydała oficjalny dokument pt. „Ślubowanie Warszawy” Votum Varsaviae, na mocy którego ogłoszono Matkę Bożą Łaskawą Patronką Warszawy i Strażniczką Polski. Cud zatrzymania zarazy na Mazowszu, którego 370. rocznicę obchodzimy w 2022 roku, nie był jedynym. Matka Boża Łaskawa, w replice warszawskiego obrazu, uwolniła też od epidemii Wilno w latach 1653, 1708 i 1710 oraz Kraków w latach 1708 i 1770.

W 1920 roku Matka Boża Łaskawa ocaliła Polskę od kolejnej, tym razem bolszewickiej nawały. Wysłuchała błagania narodu pod przewodnictwem Episkopatu Polski. Jej dwukrotne publiczne ukazanie się wojskom bolszewickim w Ossowie i Wólce Radzymińskiej pod Warszawą (14 i 15 sierpnia 1920 roku) było punktem zwrotnym Bitwy Warszawskiej, którą Lord Edgar Vincent d’Abernon uznał w 1930 roku za osiemnastą decydującą bitwę w dziejach Świata. Wydarzenie to znane jest jako Cud nad Wisłą. Dzisiaj, tak jak wtedy, powinniśmy trwać na modlitwie i powierzyć Jej naszą Ojczyznę.

W 2023 roku przypada 50. rocznica koronacji obrazu. Z inicjatywy dziś błogosławionego Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, 7 października 1973 roku obraz został ukoronowany koronami papieskimi. Bł. Stefan Wyszyński powiedział wtedy m.in: „Właśnie dlatego, że potrzeba nam miłości macierzyńskiej w życiu rodzinnym, społecznym i publicznym – koronujemy dzisiaj Matkę Bożą Łaskawą, łamiącą w swoich dłoniach ostrza gniewu Bożego, godzące w ludzi. Przez Jej przyczynę pragniemy wyjednać u Ojca Niebieskiego dla Miasta i Ojczyzny naszej prawdziwy pokój, oparty na miłości i sprawiedliwości.”

Intencją organizatorów peregrynacji jest, aby modlitwa za wstawiennictwem Matki Chrystusa w wizerunku Matki Bożej Łaskawej, zainicjowana wkrótce po rozpoczęciu pandemii koronawirusa, nie została przerwana, aby Matka Boża Łaskawa obdarzała łaskami w tym trudnym czasie wszystkich, którzy się do niej uciekają, ich rodziny i parafie. Podczas peregrynacji wierni mogą wysłuchać wykładu pani Ewy Storożyńskiej – pisarki, współautorki nagrodzonej przez historyków polskich monografii „Matka Boża Łaskawa a Cud nad Wisłą” nagrodą KLIO im. prof. Jerzego Skowronka. Pani Ewa Storożyńska opowiada, m.in. o Cudzie nad Wisłą oraz o wygaśnięciu pandemii cholery w Warszawie, Wilnie i Krakowie.

 

18 października 2022