Zapraszamy na VII Letnie Prezentacje Organowe

W najbliższą niedzielę 2 lipca rozpoczyna się siódma edycja Letnich Prezentacji Organowych im. Longina Kosińskiego, czyli jedynego w kraju festiwalu młodych organistów. Do końca sierpnia w każdą niedzielę o godzinie 14.00 w katedrze gnieźnieńskiej będzie można wysłuchać zarówno znanych, jak i mniej popularnych utworów z kanonu literatury organowej. Wstęp jest wolny.

W tym roku koncerty odbywać się będą w Kaplicy Łubieńskich, a to z racji prac konserwacyjnych, jakim poddawane są organy w nawie głównej. To wyjątkowa okazja, by posłuchać instrumentu, który zbudowany został w 1892 roku przez firmę Wilhelma Sauera z Frankfurtu nad Odrą. Sam instrument znajduje się na chórze, ale organista siedzi na „parterze”, grając przodem do ołtarza.

„Zapraszamy gnieźnian, pielgrzymów i turystów do uczestnictwa. Niech dźwięki muzyki organowej, rozbrzmiewające w tych odnowionych, przepięknych wnętrzach bazyliki prymasowskiej, będą przyczynkiem do głębokich przeżyć duchowych, do doświadczenia Boga, który jest źródłem piękna i dobra” – mówi ks. kan. Jakub Dębiec, przewodniczący Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, która wraz z parafią archikatedralną organizuje muzyczne przedsięwzięcie.

Letnie Prezentacje Organowe odbywają się pod honorowym patronatem Prymasa Polski. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym, a zarazem jednym z wykonawców jest Krystian Klej, który w tym roku zagra z towarzyszeniem Orkiestry Miłej Gnieznu pod dyrekcją Sary Powagi. Koncert będzie transmitowany online. W 2021 roku otrzymały imię Longina Kosińskiego, długoletniego organisty tytularnego katedry gnieźnieńskiej i akompaniatora Chóru Prymasowskiego przy Bazylice Archikatedralnej w Gnieźnie.

Letnie Prezentacje Organowe mają swój profil na Facebooku. Zapraszamy do śledzenia >>> TUTAJ

Longin Kosiński urodził się 30 stycznia 1936 r. w Kleszczówku na Suwalszczyźnie. Ukończył Szkołę Muzyczną II stopnia we Wrzeszczu oraz Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Bydgoszczy. Pełnił funkcję organisty w kościele pw. Świętej Trójcy w Gdańsku (1960-1961), następnie w parafii jezuickiej w Gdańsku-Wrzeszczu (1961-1962), zastępując równocześnie organistę katedry w Oliwie. Od 1964 do 1972 r. był organistą katedralnym w Pelplinie, a później do 1974 r. dorywczo znów w kościele katedralnym w Oliwie. W 1974 r. na stałe osiadł w Gnieźnie i staraniem ks. Henryka Raitera, ówczesnego proboszcza katedry został zatrudniony w bazylice prymasowskiej, służąc Kościołowi gnieźnieńskiemu przez kolejne 31 lat. Od samego początku był także akompaniatorem Chóru Prymasowskiego. Wraz z innymi organistami akompaniował chórowi podczas pielgrzymek papieskich w Gnieźnie w 1979 roku i 1997 r. Longin Kosiński angażował się także w pracę pedagogiczną. Uczył w ogniskach muzycznych w Gniewie i Tczewie oraz w 16 filiach w terenie przyczyniając się do rozbudowy tych ośrodków oraz szerzenia kultury na wsi. Po przybyciu do Gniezna podjął również pracę w ognisku muzycznym, a od 1975 r. w Szkole Muzycznej. W latach 80. zaczął uczyć gry na organach w Studium Organistowskim przy Archidiecezjalnej Komisji Śpiewu i Muzyki Sakralnej w Gnieźnie, gdzie edukował przyszłych organistów do końca czerwca 2009 r. Zmarł 3 lipca 2012 roku.

B. Kruszyk KAI
30 czerwca 2023