Zasłużeni dla Kościoła i archidiecezji

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk wręczył medale: prymasowski „Zasłużony dla Kościoła i Narodu” i „Zasłużony dla Archidiecezji Gnieźnieńskiej”. Odznaczenia przyznawane są osobom szczególnie oddanym pracy na rzecz Kościoła i archidiecezji gnieźnieńskiej.

Medalem „Zasłużony dla Archidiecezji Gnieźnieńskiej” uhonorowana została Henryka Derezińska, członkini Rady Parafialnej w parafii pw. św. Bartłomieja w Sławsku Wielkim. Jej mąż inż. Leszek Dereziński otrzymał z rąk Prymasa Polski medal prymasowski „Zasłużony dla Kościoła i Narodu” za oddanie Kościołowi i wielką troskę o jego dobro, wyrażającą się m.in. w ofiarności w przywracaniu piękna świątyniom archidiecezji gnieźnieńskiej. Uhonorowany wsparł m.in. remont mozaiki w kościele pw. św. Teresy w Kruszwicy, remont kościoła pw. św. Bartłomieja w Sławsku Wielkim oraz remont kaplicy w Łojewie na terenie parafii pw. Świętej Trójcy w Górze. Wspierał także prace remontowe w innych kościołach archidiecezji gnieźnieńskiej. Medalem prymasowskim „Zasłużony dla Kościoła i Narodu” abp Józef Kowalczyk uhonorował także inż. Władysława Mellera, długoletniego pracownika Wydziału Ekonomicznego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie za długoletnią oddaną pracę na rzecz Kościoła i archidiecezji gnieźnieńskiej. Wręczenie medali odbyło się 10 stycznia w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

13 stycznia 2014