Zawsze aktualne

Pod przewodnictwem ks. kan. Jana Szrejtera  oraz z udziałem skautów Europy, w gnieźnieńskim kościele pw. św. Wawrzyńca, modlono się 19 października, w rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, w intencji jego rychłej kanonizacji oraz w intencji Ojczyzny. Po Eucharystii zaproszono wiernych do modlitwy różańcowej opartej na rozważaniach ks. Jerzego Popiełuszki, wygłoszonych w Bydgoszczy pamiętnego dnia w 1984 roku. Uroczystość zakończyła się oddaniem czci relikwiom błogosławionego kapłana. Chętnie mieli również okazję obejrzeć film o męczenniku.

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 w Suchowoli na Podlasiu. Był m.in. duszpasterzem służby zdrowia i młodzieży, kapelanem Huty „Warszawa”, inicjatorem Mszy za Ojczyznę w stanie wojennym i pielgrzymek ludzi pracy na Jasną Górę, które gromadziły tysiące osób. W nauczaniu podejmował aktualne problemy moralne i polityczne, bronił prawdy i godności człowieka. Był atakowany i wielokrotnie przesłuchiwany przez aparat władzy państwowej. 19 października 1984 roku został porwany przez oficerów SB w Górsku k. Torunia i zamordowany. Pochowany na terenie kościoła św. Stanisława Kostki w Warszawie. Został beatyfikowany 6 czerwca 2010 roku.

21 października 2016