Ze św. Michałem na Jasnej Górze

Od ponad trzech lat kopia figury św. Michała Archanioła z Cudownej Groty Objawień na Gargano peregrynuje po Polsce. Po raz drugi nawiedziła Jasną Górę, a wraz z nią do Matki Bożej przybyli liczni czciciele wodza zastępów niebieskich, także z archidiecezji gnieźnieńskiej.

Do Częstochowy pojechała 2 lipca pięćdziesięcioosobowa grupa parafian i sympatyków parafii pw. bł. Michała Kozala w Gnieźnie, gdzie od 2012 roku duszpasterzują księża michalici. Pielgrzymom towarzyszyli: proboszcz ks. Krzysztof Stanula CSMA i ks. Marcin Kałwik CSMA. Uroczyste wprowadzenie figury do jasnogórskiej bazyliki poprzedziło modlitewne czuwanie. Centrum celebracji stanowiła uroczysta Msza św. sprawowana pod przewodnictwem przełożonego generalnego michalitów ks. Dariusza Wilka z homilią ks. Ryszarda Andrzejewskiego CSMA. Eucharystię koncelebrowało blisko trzydziestu kapłanów przybyłych z pątnikami. W dalszej części uczestniczyli oni w nabożeństwie o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów, koncercie i Apelu Jasnogórskim oraz czuwaniu z Pasterką Anielską. Gnieźnieńska grupa po konferencji udała się w dalszą drogę nawiedzając następnego dnia Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Figura św. Michała Archanioła z Sanktuarium na Gargano wykonana została w 1507 roku przez rzeźbiarza Andreo Contucciego zwanego Sansovino. Przedstawia ona Księcia Wojsk Niebieskich w stroju legionisty rzymskiego, pod którego stopami leży pokonany szatan. Sanktuarium św. Michała Archanioła powstało na Górze Gargano na pamiątkę objawień archanielskich jakie miały tam miejsce w końcu V wieku. Jest to jedyna świątynia na świecie nie poświęcona ludzką ręką. Do dziś przybywają tam rokrocznie miliony pielgrzymów, wśród których miejsce zasłynęło niezwykłymi łaskami, które można tam wyprosić.

 

Fot. H. Kwaśniewska

6 lipca 2016