Zjazd interaktywnie
Rozpoczynający się w piątek XI Zjazd Gnieźnieński będzie okazją do dyskusji i wymiany poglądów nie tylko pomiędzy panelistami. Dużo aktywniejszy udział w dyskusji wezmą także uczestnicy. Zaplanowano ponad 20 spotkań warsztatowych.
To był jeden z najczęściej pojawiających się postulatów po zakończeniu dotychczasowych kongresów – by rozbudować część warsztatową i tym samym umożliwić uczestnikom spotkania aktywniejszy udział w obradach. Podczas tegorocznego, jedenastego już Zjazdu Gnieźnieńskiego, mającego w swoim haśle wolność i do rocznicy odzyskania niepodległości nawiązującego, będzie to możliwe, warsztaty bowiem odbędą się zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia obrad. Przygotowano przeszło dwadzieścia tematów dotykających różnych aspektów życia społecznego i narodowego od pytań o wychowanie do wolności, patriotyzm, politykę, Holokaust, po media społecznościowe, manipulację, nowe technologie i wiele innych. Uczestnicy warsztatów będą się zastanawiać m.in.: czy Europa wraca na wojnę? Jakie są granice wolności w życiu codziennym? Jak budować Kościół równych sobie kobiet i mężczyzn? Czy nowe technologie są barierą czy szansą dla ewangelizacji? Co oznacza w praktyce bycie chrześcijaninem wobec uchodźców? Czy wreszcie, jak być polskim patriotą, a zarazem solidarnym Europejczykiem? Warsztaty odbywać się będą w małych grupach pod okiem trenera. Każdy z uczestników może wybrać te, które najbardziej go interesuje. – Zjazd Gnieźnieński jest przestrzenią dialogu, chodzi więc o to, aby nie tylko słuchać, co mają do powiedzenia inni, ale samemu również zabrać głos. Tej wymianie poglądów służyć mają właśnie Warsztaty Chrześcijańskiej Nadziei. Chciejmy pokazać, że dyskusja jest możliwa, że bez wzajemnego zrozumienia nie zrealizujemy naszej wolności, że chrześcijaństwo wciąż jest inspiracją i źródłem nadziei dla współczesnej Europy i świata – mówi prymas Polski abp Wojciech Polak zachęcając do uczestnictwa w trzydniowym spotkaniu.
Podobnie jak poprzednie Zjazdy Gnieźnieńskie tegoroczny kongres będzie również przestrzenią modlitwy, do udziału w której zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Gniezna i archidiecezji gnieźnieńskiej. W piątek 21 września zaplanowano nabożeństwo ekumeniczne „Chrystus wyzwolił nas ku wolności”. Modlitwa rozpocznie się o godzinie 20.00 na gnieźnieńskim Rynku skąd wszyscy uczestnicy przejdą do katedry gnieźnieńskiej, gdzie kazanie wygłosi metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Nabożeństwa ekumeniczne odbędą się także drugiego dnia zjazdu w gnieźnieńskich parafiach. Homilie wygłoszą duchowni różnych Kościołów chrześcijańskich. W niedzielę 23 września o godzinie 13.00 w katedrze gnieźnieńskiej sprawowana będzie Msza św. na zakończenie zjazdowych obrad, podczas której odczytane zostanie przesłanie uczestników XI Zjazdu Gnieźnieńskiego. Homilię podczas Eucharystii wygłosi kard. Peter Turkson, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Msza św. będzie transmitowana przez TVP Polonia. Zainteresowanych zapraszamy na stronę www.zjazd.org
B. Kruszyk