Zmarł ks. Czesław Szczerkowski

W czwartek 30 stycznia w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie zmarł ks. Czesław Szczerkowski, emerytowany proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Skarboszewie, gdzie duszpasterzował przeszło 30 lat. Zmarłego kapłana powierzamy Bożemu miłosierdziu.

Śp. ks. Czesław Szczerkowski urodził się 16 października 1921 roku w Chróstowie na terenie parafii Chlewiska niedaleko Inowrocławia. Był najmłodszym z siedmiorga dzieci Walentego i Katarzyny Szczerkowskich. Naukę rozpoczął w Chróstowie, a następnie kontynuował w Sędzinie. Dalszą edukację w gimnazjum u ojców redemptorystów w Toruniu przerwała wojna. Po jej zakończeniu najpierw pracował w gminie w Dąbrowie Biskupiej, a następnie rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, które ukończył w 1947 roku. Po maturze wstąpił do gnieźnieńskiego seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 30 maja 1953 roku w katedrze gnieźnieńskiej z rąk Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Pracę duszpasterską rozpoczął jako wikariusz w Pakości (1953-1956). Posługiwał także w Strzelnie (1956-1957) i w Kościelcu (1957-1958). W 1958 roku został mianowany proboszczem parafii pw. św. Mikołaja we Wszemborzu (1958-1966). Po 8 latach powierzono mu parafię pw. Świętej Trójcy w Skarboszewie, gdzie duszpasterzował przez 31 lat, do momentu przejścia na emeryturę w 1997 roku. Ostatnie 17 lat życia spędził w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów.

Msza św. żałobna z nieszporami zostanie odprawiona w kaplicy Archidiecezjalnego Domu Księży Seniorów w sobotę 1 lutego o godzinie 16.00. Wprowadzenie do kościoła parafialnego w Skarboszewie nastąpi w niedzielę 2 lutego o godzinie 17.00, następnie modlitwa różańcowa wspólnoty parafialnej. W poniedziałek 3 lutego uroczystości pogrzebowe pod przewodnictwem bp. Bogdana Wojtusia rozpocznie Msza św. o godzinie 11.00 w kościele parafialnym pw. Świętej Trójcy w Skarboszewie, po której nastąpi złożenie do grobu przy kościele parafialnym. Zmarłego Kapłana polecamy Bogu miłosiernemu.

31 stycznia 2014