Zmarł ks. kan. Marian Ratajczak

W środę 10 sierpnia w 83. roku życia zmarł ks. kan. Marian Ratajczak, kapłan archidiecezji gnieźnieńskiej, wieloletni proboszcz bydgoskiej parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 13 sierpnia w Rogowie.

Śp. ks. kan. Marian Ratajczak urodził się 14 sierpnia 1933 roku w Rogowie. Lata wczesnego dzieciństwa spędził w Rokitnie na Wołyniu, gdzie jego ojciec pełnił służbę w Korpusie Ochrony Pogranicza. Szkołę podstawową ukończył w rodzinnym Rogowie, a średnią w pobliskim Żninie. Po maturze wstąpił do gnieźnieńskiego seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 31 maja 1958 roku z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski. Pierwszą placówką duszpasterską, na którą został skierowany była parafia w Mąkowarsku. W następnych dwóch parafiach: w Sipiorach (1961-1962) i w Gościeszynie był wikariuszem substytutem. Następnie posługiwał w parafii w Orchowie (1962-63) oraz w Pakości (1963-69) i dalej w bydgoskiej parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika (1969-72). W 1972 roku został mianowany proboszczem parafii pw. św. Zofii w Sławoszewie k. Jarocina. Po 15 latach objął parafię w Czerminie k. Pleszewa i funkcję wicedziekana tamtejszego dekanatu. W 1991 roku decyzją kard. Józefa Glempa został proboszczem parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Bydgoszczy, gdzie duszpasterzował do przejścia w stan spoczynku w 2002 roku. Ostatnie lata życia śp. ks. kan. Marian Ratajczak spędził w parafii pw. św. Doroty w Rogowie.

Wprowadzenie trumny z ciałem zmarłego kapłana do kościoła pw. św. Doroty w Rogowie odbędzie się w piątek, 12 sierpnia o godzinie 19.30. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się Mszą św. w sobotę 13 sierpnia o godzinie 11.00 w Rogowie. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczyć będzie bp senior Bogdan Wojtuś.

Zmarłego kapłana polecajmy Bożemu miłosierdziu.

11 sierpnia 2016