Zmarł ks. kan. prof. Antoni Siemianowski

W niedzielę 4 grudnia w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie zmarł ks. kan. prof. dr hab. Antoni Siemianowski – filozof, zasłużony wykładowca poznańskiego UAM i gnieźnieńskiego seminarium duchownego, autor ponad 170 publikacji, recenzji i książek, kanonik Kapituły Prymasowskiej.

Śp. ks. prof. Antoni Siemianowski urodził się 28 maja 1930 roku w miejscowości Mimowola pod Inowrocławiem. Uczęszczał do znanego i szanowanego inowrocławskiego Liceum im. Jana Kasprowicza. Po maturze wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1956 roku z rąk bp. Franciszka Jedwabskiego. Jego kursowym kolegą był m.in. kard. Józef Glemp. Po krótkiej pracy duszpasterskiej m.in. jako kapelan sióstr służebniczek w Pleszewie, w 1959 roku rozpoczął studia specjalistyczne z zakresu filozofii teoretycznej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Doktorat obronił w 1966 roku na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL na podstawie pracy „Metafizyczna konieczność istnienia Boga według Henryka z Gandawy”

W styczniu 1966 roku, jeszcze przed obroną doktoratu, został powołany do grona nauczycieli seminaryjnych. Objął wówczas systematyczne wykłady z zakresu filozofii: wstęp do filozofii, logikę, teorię poznania, filozofię przyrody i psychologię. Problematyka wykładów wykraczała poza problematykę historii filozofii, ucząc więc drugich, musiał sam się intensywnie dokształcać, aby poszerzyć swoją wiedzę. Co prawda, nie mógł myśleć o samodzielnej pracy nad ulubionymi zagadnieniami, ale mimo to praca dydaktyczna dawała dużą swobodę: zaczął na nowo samodzielne studia filozofii, teraz już na potrzeby ukierunkowanej dydaktyki, wgłębiając się w filozofię współczesną. W 1994 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego z całości dorobku naukowego.

Od 1998 roku, w związku z włączeniem Papieskiego Wydziału Teologicznego w Poznaniu w struktury Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, został mianowany profesorem nadzwyczajnym filozofii teoretycznej na Wydziale Teologicznym UAM, a w 2003 roku uzyskał tytuł profesora tzw. belwederskiego. W 1999 roku został wybrany przez Radę Wydziału Teologicznego do Senatu Akademickiego; senatorem był jednak tylko przez jeden rok, albowiem po skończonym 70. roku życia i przejściu na emeryturę musiał zrezygnować z tej funkcji. Nadal jednak pracował na wydziale jako profesor filozofii, wykładając i pisząc artykuły z zakresu etyki wartości i antropologii filozoficznej oraz szkice historyczno-teoretyczne o europejskim myśleniu o człowieku.

Śp. ks. Antoni Siemianowski napisał ponad 170 artykułów, recenzji, publikacji i książek z zakresu filozofii m.in.: „Człowiek i Prawda” (Poznań 1986), „Śmierć i perspektywa nadziei” (Gniezno 1992), „Człowiek a świat wartości” (Gniezno 1993), „Szkice z etyki wartości” (Gniezno 1995), „Antropologia filozoficzna” (Gniezno 1996), „Sumienie” (Bydgoszcz 1997), „Zrozumieć miłość. Fenomenologia i metafizyka miłości” (Bydgoszcz 1998), „Czym jest filozofia?” (Toruń 2006). Publikował m.in. w czasopismach: „W drodze”, „Znak”, „Akant”, „Colloquia Theologica Adalbertina”.

Ostatnie dwa lata życia spędził w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie. W maju 2022 roku obchodził 66-lecie kapłaństwa. Był najstarszym pod względem „stażu” kapłanem archidiecezji gnieźnieńskiej. W pamięci pokoleń kleryków, studentów, a także tych, którzy mieli okazję go poznać, pozostanie nie tylko jako wybitny mentor i intelektualista, ale niezwykle skromny, serdeczny i uduchowiony człowiek.

… Światłość Wiekuista niechaj mu świeci.

Wprowadzenie i modlitwa przy trumnie śp. ks. Antoniego Siemianowskiego odbędzie się w środę 7 grudnia o 11.00 w kaplicy Archidiecezjalnego Domu Księży Seniorów w Gnieźnie pod przewodnictwem bp. Radosława Orchowicza.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 8 grudnia w Gnieźnie. Msza św. celebrowana będzie o 10.00 w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Po Mszy św. pochówek na cmentarzu św. Piotra przy ulicy Kłeckoskiej (początek przy bramie przy ul. Kłeckoskiej).

B. Kruszyk KAI
Fot. B. Kruszyk
4 grudnia 2022