Zmarł ks. prał. Marian Kozłowski

W piątek 16 września zmarł ks. prałat Marian Kozłowski, długoletni proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Ujściu, inicjator odbudowy tamtejszej Kalwarii. Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek 20 września w Ujściu.

Śp. ks. prałat Marian Kozłowski urodził się 30 lipca 1932 roku w Zakrzewie k. Wolsztyna. Po maturze złożonej w 1952 roku w liceum w Nowym Tomyślu wstąpił do seminarium duchownego w Poznaniu. Po dwuletniej przerwie spowodowanej chorobą, 26maja 1960 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk metropolity poznańskiego abp. Antoniego Baraniaka. W pierwszych latach posługi pracował w parafiach w Sobótce (1960-1962), Kostrzynie (1962-1965), Poznaniu (parafia pw. św. Andrzeja Boboli 1965-1968) oraz Gostyniu Wielkopolskim (1968-1973). W 1973 roku został mianowany administratorem parafii w Kaliszkowicach Kaliskich. Dziewięć lat później, w 1982 roku, powierzono mu zarząd parafii pw. św. Mikołaja w Ujściu, której następnie został proboszczem. W Ujściu duszpasterzował przez ćwierć wieku, do przejścia na emeryturę w 2007 roku. Był m.in. inicjatorem odbudowy tamtejszej Kalwarii oraz powstania Warsztatów Terapii Zajęciowej. Przez dwie kadencje pełnił też funkcję dziekana dekanatu chodzieskiego. W 1992 roku papież Jan Paweł II nadał mu godność Kapelana Jego Świątobliwości. W 1998 roku za zasługi dla miasta i gminy otrzymał honorowe obywatelstwo Ujścia. W 2001 został włączony jako kanonik honorowy do Kapituły Metropolitalnej Poznańskiej. W 2007 roku nadano mu Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego. Ostatnie lata życia spędził w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie.

Uroczystości pogrzebowe

W poniedziałek 19 września o godzinie 16.00 Prymas Polski abp. Wojciech Polak odprawi Mszę św. w intencji zmarłego kapłana w kaplicy Archidiecezjalnego Domu Księży Seniorów. We wtorek 20 września o godzinie 9.00 odbędzie się wprowadzenie trumny do kościoła w Ujściu, a następnie czuwanie modlitewne. Mszy św. pogrzebowej o godzinie 11.00 przewodniczyć będzie bp senior Bogdan Wojtuś. Śp. ks. prałat Marian Kozłowski spocznie w pobliżu kościoła na Kalwarii, którą pomógł odbudować. Zmarłego kapłana polecamy Bożemu miłosierdziu.

16 września 2016