Zmarł ks. prałat Jan Kątny

Zmarł ks. prałat Jan Kątny, były proboszcz parafii pw. św. Marcina Biskupa w Szubinie. Wprowadzenie trumny z ciałem zmarłego kapłana będzie miało miejsce 1 stycznia o godz. 18.00 w Szubinie. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 2 stycznia o godz. 11.00 również w Szubinie.

Śp. ks. prałat Jan Kątny urodził się 17 czerwca 1923 roku w Bydgoszczy. Po maturze zdanej w 1946 roku wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. 7 czerwca 1952 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk Prymasa Polski abp. Stefana Wyszyńskiego. Pierwszą placówką, do której został posłany była parafia pw. Świętej Trójcy w Strzelnie. W 1956 roku objął obowiązki wikariusza w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy. Rok później rozpoczął posługę jako prefekt Liceum Ogólnokształcącego w Polskiej Wsi koło Pobiedzisk prowadzonego przez siostry Sacre Coer, dla których był także kapelanem i spowiednikiem. Następnie posługiwał jako wikariusz, a później administrator, w parafii w Ostrowie k. Janikowa i krótko w Wilkowyji k. Jarocina. W 1980 roku kard. Wyszyński powierzył mu obowiązki proboszcza parafii pw. św. Marcina w Szubinie, mianując go jednocześnie dziekanem dekanatu szubińskiego. Pięć lat później papież Jan Paweł II uhonorował go godnością Kapelana Jego Świątobliwości. Został również odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Wałęsę Srebrnym Krzyżem Zasługi. Otrzymał także medal im. ks. Jana Kleina oraz medal im. Sędziwoja Pałuki. W czasie pełnienia posługi proboszcza został również honorowym kapelanem 16 Pułku Ułanów i otrzymał Odznakę Pułkową. Ostatnie lata spędził w Szubinie, pomagając w pracy duszpasterskiej w parafii i dekanacie.

Zmarłego kapłana powierzajmy Bożemu miłosierdziu.

29 grudnia 2014