Zmarł ks. prałat Jan Lewandowski

W czwartek 9 października zmarł ks. prałat Jan Lewandowski, długoletni proboszcz parafii pw. św. Marcina w Żninie, od 2001 roku mieszkający w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie. Zmarłego kapłana polecajmy Bożemu miłosierdziu.

Śp. ks. Jan Lewandowski urodził się 8 marca 1924 roku w miejscowości Morzewo (wówczas archidiecezja gnieźnieńska, obecnie diecezja bydgoska). Po ukończeniu w 1948 roku Liceum Ogólnokształcącego w Złotowie wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1954 roku w katedrze gnieźnieńskiej z rąk bp. Władysława Suszyńskiego. W tym roku w maju obchodził diamentowy jubileusz kapłaństwa. W latach 1954-1956 był wikariuszem w parafii archikatedralnej. Kolejne cztery lata od 1956 do 1960 pracował jako notariusz w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. W 1960 roku został mianowany proboszczem parafii pw. św. Jakuba Ap. w Kamieńcu, gdzie duszpasterzował do 1977 roku. W tymże roku objął parafię pw. św. Marcina w Żninie, gdzie proboszczem był przez 24 lata. W 2001 roku przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów. Pełnił również funkcję dziekana dekanatu żnińskiego oraz kapelana Światowego Związku Żołnierzy AK.

Wprowadzenie ciała zmarłego kapłana z Mszą św. odbędzie się 11 października o godzinie 16.00 w Domu Księży Seniorów w Gnieźnie. Uroczystości pogrzebowe odbędą 13 października o godzinie 11.00 w kościele pw. św. Marcina w Żninie pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Pochówek po Mszy św. na cmentarzu parafialnym w Żninie.

9 października 2014