Zmarł ks. prałat Janusz Mnichowski

W uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, 1 stycznia, zmarł ks. prałat Janusz Mnichowski, najstarszy kapłan diecezji bydgoskiej.

Kapłan urodził się 29 stycznia 1930 roku w Żninie. Po zdanym egzaminie dojrzałości wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia diakonatu przyjął 25 kwietnia 1955 roku, a prezbiteratu 25 maja 1956 roku z rąk bp. Franciszka Jedwabskiego z Poznania.

Był wikariuszem w Rogowie i Gnieźnie, a proboszczem w Powidzu i w Bydgoszczy, sprawując pieczę nad parafią Miłosierdzia Bożego od 1 grudnia 1982 roku do 1 października 2004.

Kapłan ukończył Studium Życia Wewnętrznego, był notariuszem w gnieźnieńskiej kurii, a także ojcem duchownym w seminarium, mając u progu służby pod opieką formacyjną 95 alumnów. Po powstaniu diecezji bydgoskiej był również ojcem duchownym w seminarium w latach 2004-2010.

14 grudnia 1976 roku ks. Janusz Mnichowski został mianowany przez papieża Pawła VI Kapelanem Honorowym Jego Świątobliwości, zaś 6 maja 2009 roku papież Benedykt XVI wyniósł go do godności Prałata Honorowego Jego Świątobliwości.

Mając 80 lat przeszedł na emeryturę, podejmując chętnie posługę kapłańską w parafiach, prowadząc rekolekcje dla wspólnot i kapłanów. Był świadkiem życia bł. Stefana Wyszyńskiego, przygotowując diecezję bydgoską do jego beatyfikacji, poprzez katechezy głoszone w Katedrze św. Marcina i Mikołaja.

Ostatnie godziny ziemskiego życia ks. prałat Janusz Mnichowski spędził w bydgoskim Hospicjum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Porządek uroczystości pogrzebowych śp. ks. prałata Janusza Mnichowskiego:

3 stycznia (wtorek) – godz. 17.30, kościół Miłosierdzia Bożego w Bydgoszczy (ul. Nakielska 68) – wprowadzenie i modlitwa przy trumnie kapłana, godz. 18.30 Msza św. i czuwanie do godz. 21.00;

4 stycznia (środa) – godz. 11.00, kościół św. Floriana w Żninie (ul. Kościelna 4) – Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Włodarczyka poprzedzona modlitwą różańcową o godz. 10.20. Następnie przejazd i ceremonia pogrzebowa na miejscowym cmentarzu (ul. 700-lecia).

Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie…

1 stycznia 2023