Zmarł ks. prałat Władysław Kierzek

W sobotę 7 listopada zmarł ks. prałat Władysław Kierzek, emerytowany, długoletni proboszcz parafii pw. Świętego Ducha we Wrześni oraz dziekan dekanatu wrzesińskego II, urodzony 4 czerwca 1930 roku, wyświęcony 25 maja 1956 roku.

Śp. ks. prałat Władysław Kierzek urodził się 4 czerwca 1930 roku w miejscowości Florowo. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Złotowie wstąpił w 1950 roku do gnieźnieńskiego seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1956 roku w katedrze gnieźnieńskiej z rąk bp. Franciszka Jedwabskiego. Posługę kapłańską rozpoczynał jako wikariusz w parafii pw. św. Józefa w Inowrocławiu (1956-1957), następnie był wikariuszem w Gnieźnie (1957-1962). W 1962 roku został mianowany proboszczem parafii pw. św. Mateusza w Ostrowie n. Gopłem, gdzie posługiwał przez dziesięć lat. W latach 1968-1972 pełnił funkcję wicedziekana dekanatu kruszwickiego. W 1972 roku został posłany przez kard. Stefana Wyszyńskiego do utworzonej trzy lata wcześniej parafii pw. Świętego Ducha we Wrześni. Funkcję proboszcza ks. Kierzek obejmował jako drugi w historii parafii po ks. Jerzym Gołębiewskim. Rozpoczął od budowy plebanii, której poświęcenia dokonał w 1977 roku kard. Stefan Wyszyński. W 1978 roku ks. Kierzek otrzymał nominację na dziekana dekanatu wrzesińskiego II, którą to funkcję pełnił przez wiele lat. Był również diecezjalnym wizytatorem nauki religii. Wraz ze wzrostem liczby wiernych zaczął starania o utworzenie we Wrześni nowych parafii na rozrastających się Sławnie i Osiedlu Tysiąclecia. W 1982 roku władze wydały zgodę na ich utworzenie. Z parafii pw. Świętego Ducha na rzecz Świętego Kazimierza odłączono osiedle Sławno i Bierzglinek. Parafia Błogosławionej Królowej Jadwigi objęła Osiedle Tysiąclecia i wsie Gutowo Małe i Ostrowo Szlacheckie (należące wcześniej do fary). W 1985 roku papież Jan Paweł II nadał śp. ks. Władysławowi Kierzkowi godność Kapelana Jego Świątobliwości. Proboszczem wrzesińskiej parafii pw. Świętego Ducha był do 27 czerwca 2000 roku, kiedy na własną prośbę przeszedł na emeryturę. Pozostał jednak przy parafii pomagając w pracy duszpasterskiej jako rezydent. Ostatnie trzy lata życia spędził w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów.

Msza św. pogrzebowa sprawowana będzie w czwartek 12 listopada o godzinie 11.00 w kościele pw. Świętego Ducha we Wrześni pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka (transmisja on-line na www.archidiecezja.pl i kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej). Następnie złożenie do grobu na cmentarzu komunalnym we Wrześni. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w reżimie sanitarnym.

Zmarłego kapłana polecamy Bożemu Miłosierdziu.

7 listopada 2020