Zmarł ks. Zygmunt Kosowski

W środę 21 grudnia, w wieku dziewięćdziesięciu lat, zmarł ks. Zygmunt Kosowski, długoletni proboszcz parafii w Liszkowie i Kościeszkach. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 23 grudnia w Gnieźnie. Zmarłego kapłana polecamy Bożemu miłosierdziu.

Śp. ks. Zygmunt Kosowski urodził się 12 kwietnia 1926 roku w Bydgoszczy. Po ukończeniu w 1948 roku miejscowego Gimnazjum i Liceum, wstąpił do gnieźnieńskiego seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1954 roku w katedrze gnieźnieńskiej z rąk bp. Władysława Suszyńskiego. Posługę kapłańską rozpoczął jako wikariusz w parafii pw. św. Mikołaja w Inowrocławiu (1954-57). Następnie był wikariuszem w gnieźnieńskiej parafii pw. Świętej Trójcy (1957-58), w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bydgoszczy (1958), w parafii w Łobżenicy (1958-59) oraz w parafii pw. św. Marcina w Jarocinie (1959-61). W 1961 roku został mianowany proboszczem w parafii w Pęchowie, gdzie posługiwał do 1965 roku.  Następnie objął parafię pw. św. Anny w Liszkowie, gdzie duszpasterzował przez 16 lat, do 1981 roku. W tymże roku, decyzją ówczesnego arcybiskupa gnieźnieńskiej, został skierowany jako proboszcz do parafii w Witaszycach. Rok później objął parafię pw. św. Anny w Kościeszkach, gdzie kapłańską i duszpasterską posługę sprawował przez 19 lat, do przejścia na emeryturę w 2001 roku. Ostatnie lata życia spędził w Domu Księży Seniorów.

Pożegnanie i modlitwa przy trumnie zmarłego kapłana odbędzie się w Domu Księży Seniorów w czwartek 22 grudnia, o godzinie 16.00, pod przewodnictwem bp. seniora Bogdana Wojtusia. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 23 grudnia, o godzinie 11.00, na cmentarzu św. Piotra w Gnieźnie pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

21 grudnia 2016