Zmarł o. Marcin Babraj OP

1 lutego zmarł w krakowskim klasztorze dominikanów w wieku 87 lat o. Marcin (Andrzej) Babraj OP, związany z Inowrocławiem założyciel i wieloletni redaktor naczelny miesięcznika, a następnie wydawnictwa „W drodze”. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 9 lutego w Krakowie.

Andrzej Babraj, syn Eugeniusza i Heleny z domu Kubiatowicz, urodził się 21 października 1933 r. w miasteczku Berezne pow. Kostopol na Wołyniu w rodzinie legionisty, a następnie oficera Korpusu Ochrony Pogranicza. W 1939 r. jego ojciec poszedł na front. 13 kwietnia 1940 r. został wraz z matką i dwoma siostrami (ojciec pozostał w armii podziemnej i 28 maja 1942 r. Niemcy rozstrzelali go w Magdalence pod Warszawą) wywieziony przez Sowietów do północnego Kazachstanu. Podobnie jak wszystkie dzieci z transportu zachorował na odrę. Jako dziecko (matka i siostry pracowały w kołchozie) zbierał tzw. kiziaki na opał. O głodzie, jakiego doświadczył, pamiętał nawet wtedy, gdy bezlitosna choroba ograniczyła jego zdolności intelektualne. Także w niewoli w Kazachstanie, potrafiąc czytać po polsku, prowadził modlitwy. Jak później wspominał – pewnie tam zaczęło rodzić się jego powołanie.

W 1946 r. powrócił z Kazachstanu do Inowrocławia, skąd pochodziła jego matka (parafia pw. św. Józefa). W Inowrocławiu ukończył szkołę podstawową, a następnie liceum im. Jana Kasprowicza i w 1952 r. otrzymał świadectwo dojrzałości. Przez pół roku był nauczycielem w szkole podstawowej. Podjął studia polonistyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i otrzymał tytuł magistra filologii polskiej. W czasie studiów należał do duszpasterstwa akademickiego prowadzonego przez o. Joachima Badeniego. Po studiach 4 lata pracował w redakcji „Przewodnika Katolickiego” w Poznaniu, którym kierował wówczas ks. prał. Roman Mieliński. Poznał tam m.in. Romana Brandstaettera, ale także benedyktynów – o. Karola Meissnera i Pawła Sczanieckiego. Następnie w 1962 r. wstąpił do dominikanów, otrzymując przy obłóczynach imię Marcin (jego patronem był kanonizowany 6 maja 1962 święty Marcin de Porres). Pierwszą profesję złożył 17 sierpnia 1963 r., a śluby wieczyste 8 grudnia 1966 r. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w latach 1963-1969 w Warszawie i Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1968 r. w Poznaniu z rąk abp. Antoniego Baraniaka. W 1969 r. powrócił do Poznania i znowu pracował w „Przewodniku Katolickim”. Należał do pomysłodawców i organizatorów miesięcznika „W drodze”, a w 1973 r. został jego pierwszym redaktorem naczelnym. Kierował pismem do 1995 r. W 1981 r. założył wydawnictwo “W drodze”, którym kierował do 1990 r. Przeniesiony w 1995 r. do Warszawy (Służew) pracował jako wikariusz parafii. Wyjeżdżał na pracę duszpasterską do Kazachstanu. W latach 1996-1999 był redaktorem naczelnym „Dominika nad Dolinką”. Od 2002 r. mieszkał w Krakowie, służąc jako rekolekcjonista i spowiednik.

Uroczystości pogrzebowe śp. o. Marcina Babraja OP odbędą się we wtorek 9 lutego br. w bazylice Świętej Trójcy oo. Dominikanów w Krakowie (ul. Stolarska 12): 9.30 – różaniec, 10:00 – Msza św. pogrzebowa;, 12:30 – odprowadzenie ciała do grobowca zakonnego na Cmentarzu Rakowickim

za KAI
4 lutego 2021