Żnin: 20-lecie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przy parafii pw. św. Floriana w Żninie świętowało 20. rocznicę istnienia. To najstarszy i najbardziej aktywy z ośmiu oddziałów organizacji działających w archidiecezji gnieźnieńskiej.

Rocznicowe uroczystości odbyły się 15 lutego w żnińskiej parafii pw. św. Floriana. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp senior Bogdan Wojtuś. W homilii, dziękując członkom stowarzyszenia za dwie dekady działalności, podkreślił znaczenie zaangażowania laikatu w obronę godności i wartości rodziny. To rodzina – mówił – pełni ważną rolę w budowaniu cywilizacji miłości. Dziś ta rodzina nie jest wolna od ataków, dlatego musi być silna Bogiem.

Mszę św. koncelebrowali: ks. Rafał Wnuk, asystent kościelny stowarzyszenia, pełniący tą funkcję w przeszłości ks. kan. Franciszek Jabłoński oraz asystenci oddziałów dekanalnych i parafialnych: ks. kan. Tadeusz Nowak, ks. kan. Piotr Rutkowski, ks. Andrzej Stefański, ks. Stanisław Talaczyński, ks. Piotr Halczuk i ks. Krystian Piekuciński. Obecni byli także prezesi i członkowie oddziałów SRK z parafii: pw. Świętego Krzyża we Wrześni, parafii pw. św. Leonarda w Słupcy, parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Mogilnie, parafii pw. św. Stanisława BM w Damasławku oraz parafii pw. Zwiastowania NMP, pw. św. Mikołaja i pw. Świętego Krzyża w Inowrocławiu.

Dekanalny Oddział Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Gnieźnieńskiej w Żninie powstał 14 lutego 1994 roku. Tego dnia powołano również pierwszy Zarząd Oddziału, którego prezesem został wówczas Ryszard Rychlicki. Dekretem ówczesnego metropolity gnieźnieńskiego abp. Henryka Muszyńskiego, funkcję asystenta żnińskiego oddziału objął ówczesny proboszcz parafii pw. NMP Królowej Polski ks. kan. Jan Janik, natomiast opiekę duchową nad grupą sprawował ks. Rafał Wnuk, obecny asystent kościelny stowarzyszenia. Żniński oddział SRK jest najstarszym i najbardziej aktywnym w archidiecezji gnieźnieńskiej. Łącznie w archidiecezji działa osiem oddziałów stowarzyszenia i Zarząd Główny. Celem organizacji jest wszechstronne działanie na rzecz rodziny, a w szczególności wspomaganie rodzin katolickich w kształtowaniu życia małżeńskiego i rodzinnego oraz formowanie postawy apostolskiej zgodnie z zasadami Ewangelii, wyrażonymi w nauczaniu Kościoła Katolickiego.

19 lutego 2014