Żołnierska modlitwa (video)

„Boże Królestwo jest wszędzie tam, gdzie ludzie ochrzczeni zdolni są odpowiadać na miłość Boga i służyć drugim” – mówił 10 czerwca do żołnierzy abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. z okazji trwającej od środy odprawy kapelanów wojskowych.

Mszę św. wspólnie z metropolitą gnieźnieńskim celebrowali: biskup polowy Józef Guzdek i biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski. We wspólnej modlitwie wraz z kapelanami wojskowymi uczestniczyli żołnierze służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, którzy 11 czerwca, na gnieźnieńskim Rynku, złożą przysięgę wojskową na sztandar z hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

„Przybywamy do Gniezna w rocznicę 1050-lecia Chrztu Polski – mówił na początku Eucharystii bp Józef Guzdek. – Tu wszystko się zaczęło – życie duchowe i życie chrześcijańskie naszego narodu. Tu rodziła się Polska. Przybywa diecezja polowa, kapelani tej diecezji, by zaczerpnąć i umocnić swojego ducha i umacniać duchem Ewangelii żołnierzy, ale także funkcjonariuszy Straży Granicznej i wszystkich służb mundurowych, by stali na straży bezpieczeństwa, pokoju i porządku publicznego, by nie wahali się przelewać krwi, a nawet oddać swojego życia broniąc Ojczyzny i najwyższych wartości”.

O tym, że siła ducha ważniejsza jest od siły pięści przypomniał w homilii abp Wojciech Polak, który za kard. Stefanem Wyszyńskim powtórzył, że jeśli świat woła dziś do Kościoła, aby był obecny w świecie, to dlatego, że rozumie, iż potrzeba mu ludzi nie tyle silnych pięścią, nie tyle potężnych, ile miłujących i czyniących pokój. „Wśród takich ludzi – zwrócił się do żołnierzy i kapelanów – widzę także was. Wasza żołnierska służba – mówił dalej Prymas – jest nade wszystko po to, aby każdy obywatel mógł żyć w pokoju. Stąd papież Franciszek słusznie nazwał was, żołnierzy, narzędziami pojednania, budowniczymi mostów i siewcami pokoju. Wiemy jednak dobrze, że w dzisiejszym świecie tak wielu napięć i konfliktów, nie jest łatwo nieść pojednanie i pokój. Wiemy, że naśladowanie Chrystusa w tym właśnie, prowadzi niejednokrotnie do utraty życia. Doświadczają tego żołnierze w tak wielu zakątkach świata, służąc na misjach pokojowych. Szukając pojednania i pokoju, muszą zmagać się z agresją i nienawiścią. Niosąc w sobie chrzcielne obdarowanie, wiedzą jednak dobrze, że wzywa ich ono do odwagi i męstwa, by stawać po stronie słabych i krzywdzonych” – zaznaczył arcybiskup gnieźnieński.

Zauważył również, że żołnierska modlitwa odbywa się w dniu, w którym Kościół gnieźnieński czci jednego ze swoich patronów i arcybiskupów – bł. Bogumiła, który po dwunastu latach rządów metropolią gnieźnieńską poczuł w sercu pragnienie, by służyć Bogu modlitwą i umartwieniem jako pustelnik. Ten żyjący w XII wieku biskup przypomina nam dzisiaj – kontynuował Prymas – o wartości modlitwy, oddania Bogu i o tym, że chrzest dotyka w nas tego, co najistotniejsze – nerwu naszego człowieczeństwa.

„Chrzest jest źródłem nadziei i rodzi w nas nadzieję – przypomniał abp Polak dodając za papieżem Benedyktem XVI, że nie jest to jakakolwiek nadzieja, ale nadzieja, której źródłem jest Bóg. Jego królestwo – cytował dalej – to nie jakieś wyimaginowane zaświaty, umiejscowione w przyszłości, która nigdy nie nadejdzie. Jego królestwo jest obecne tam, gdzie On jest kochany i dokąd Jego miłość dociera. „Jest więc ono zarówno we wspomnianej bogumiłowej pustelni, jak i w wojskowych koszarach. Jest bowiem wszędzie tam, gdzie ludzie ochrzczeni, przemienieni Jego mocą i łaską, zdolni są odpowiadać na Jego miłość i służyć drugim” – mówił na koniec Prymas.

Wspólnie z mundurowymi w katedrze gnieźnieńskiej modlili się przedstawiciele władz powiatowych. Obecne było także dowództwo 33. Bazy Lotnictwa Transportowego i 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Oprawę muzyczną liturgii zapewniła orkiestra wojskowa pod dyrekcją kapelmistrza mjr. Pawła Joksa. W modlitwie powszechnej mundurowi i duchowni modlili się w intencji Kościoła, żołnierzy, zmarłych obrońców Ojczyzny oraz w intencji Polski, aby obchodzony jubileusz sprzyjał scalaniu państwa i społeczeństwa.

B. Kruszyk KAI

 

 

Fot. J. Andrzejewski  

10 czerwca 2016