GOŚCIESZYN – MARYJNE MB GOŚCIESZYŃSKIEJ

W miejscowym kościele noszącym wezwanie Nawiedzenia NMP, czci doznaje Matka Boża Gościeszyńska nazywana także Matką Bożą z Dzieciątkiem w ogrodzie mistycznym. Wizerunek związany jest z kolejnymi pokoleniami miejscowych parafian od XV wieku. Obraz powstał w latach 1480-1490 i przez niektórych historyków sztuki uznawany jest za dzieło Jana Schylinga. Inna hipoteza mówi, że malowidło wyszło ze szkoły niderlandzko-flamandzkiej, być może z kręgu mistrza Diericka (Dirka) Boutsa, urodzonego ok. roku 1410 i działającego głównie w Louvain w Belgii. Co do autorstwa nie ma więc pewności, w kronikach natomiast znajdujemy informacje o otaczającym wizerunek wielowiekowym kulcie. W spisie inwentarza z roku 1785 zapisanych zostało 37 wot przy obrazie, dwie srebrne korony i jedna sukienka na obraz. Wota te świadczą o łaskach otrzymywanych za pomocą Matki Bożej Gościeszyńskiej i kulcie, jakim wizerunek był otaczany. Ks. kan. Feliks Dietrich, kustosz sanktuarium w latach 1967-2007 taką w tym temacie zostawił relację: „Tradycja przekazała, że od niepamiętnych czasów parafianie i pielgrzymi wypraszali łaski u Boga za wstawiennictwem Matki Bożej Gościeszyńskiej. Parafianie pamiętają, że przed wojną w prezbiterium wisiały dwie kule, jako wota zostawione po cudownym uzdrowieniu. Przy rozbiórce kościoła i budowie nowego, kule zginęły. Z okazji odpustów pątnicy przybywali do Gościeszyna na dwa dni przed uroczystością. Sto metrów od kościoła pielgrzymi klękali i na klęczkach szli przed Cudowny Obraz Matki Bożej”.

Porządek Mszy św.
Niedziele: 8:30, 11:00
Dni powszednie: 18:30 (czas letni), 18:00 (czas zimowy)

Święto patronalne:
nawiedzenia NMP, 31.05