GNIEZNO – MARYJNE MB POCIESZENIA PANI GNIEZNA

Obraz sprowadzono do świątyni w połowie XVII wieku, a XVIII-wieczni kronikarze franciszkańscy określali go w swoich dziełach jako imago gloriosa czyli słynący łaskami. To malowidło typowo kultowe, które sposobem przedstawienia postaci przypomina ikonę. Autor ukazał Madonnę tronującą w tzw. pozycji Hodegetrii, czyli trzymającą na lewym ręku Dzieciątko Jezus i gotową do odbierania hołdów. Widzimy Ją wychodzącą z częściowo rozwartej kurtyny. Piękna kolorystyka tej tkaniny oznacza wielkie bogactwo zbawcze tajemnic wiary, a ciemnozielony kolor tła tajemnicę Ducha Świętego oraz Jego stałą obecność w życiu Maryi. Niezwykłą symbolikę ma także skupiona, zamyślona i głęboko pobożna twarz Madonny. Oczy nie patrzą na Jezusa, ale na nas. Są duże, szeroko otwarte, tak jakby chciały wszystko zobaczyć, niczego i nikogo nie pominąć. Usta zamknięte, o pięknym wykroju, kryją słowa modlitwy. Głowa otoczona aureolą w kolorze złotym symbolizuje moc i potęgę Boga, który jest w niebie. Obrazem tego nieba jest Dzieciątko Jezus – blisko człowieka, w ramionach Matki, niemal w zasięgu ręki. Wokół Jego głowy widnieje aureola. Inna jednak, mająca kształt krzyża, jakby zwiastująca przyszłą mękę. Dziecię w jednej ręce trzyma Ewangelię, drugą zaś błogosławi. Dwa rozwarte palce dłoni mają podkreślić, iż jest Drugą Osobą Trójcy Świętej, Synem Bożym. Podobnie jak Matka, spogląda przed siebie. Maryja odziana jest w szaroniebieski, spłowiały płaszcz. Na rąbku przykrywającym czoło widnieje krzyż oznaczający, iż pamiętała Ona o przeznaczeniu swego Syna i przypominający nam, iż w chwili chrztu św. naznaczeni zostaliśmy niezatartym znakiem przynależności do Kościoła Bożego. Na lewym ramieniu natomiast błyszczy gwiazda – symbol Jej Niepokalanego Poczęcia oraz ciążącego na nas obowiązku walki z grzechem. Również ten obraz ozdabiają papieskie korony. Nałożył je w czasie swojej drugiej wizyty w Gnieźnie w 1997 roku papież Jan Paweł II. W czasie swojej ziemskiej wędrówki na ołtarze przed pięknym obliczem Pani Gniezna modlili się też m.in. św. Maksymilian Maria Kolbe, bł. Rafał Chyliński i bł. Michał Kozal.

Porządek Mszy św.
Niedziele: 7:00, 8:30, 10:00, 11:30, 16:00, 18:00