ZŁOTKÓW – MARYJNE MB ZŁOTKOWSKIEJ

Wieś należała niegdyś do kapituły gnieźnieńskiej i jest wzmiankowana w dokumentach z 1284 roku. Parafię erygowano tu jednak dopiero na początku XIV wieku. Najprawdopodobniej stał tu już wówczas drewniany kościół pw. św. Jana Chrzciciela, który pod koniec XVI wieku został gruntownie odremontowany. Dalsze losy świątyni są nieznane. Z kronik parafialnych wynika, że nowy kościół z palonej cegły wzniesiono w Złotkowie w 1880 roku, dzięki ,,pilnej pracy ks. Apolinarego Kędzierkiego i ofiarności parafian”. W ołtarzu głównym znajdziemy obraz Matki Bożej trzymającej na ręku Dzieciątko Jezus. Historycy oceniają, że powstał w XVII wieku, dokładniej około 1640 roku i jest jedną z wielu kopii obrazu Matki Bożej Śnieżnej. Według lokalnego podania sprowadzono go z Kleczewa i umieszczono w kapliczce postawionej w miejscu ukazania się Matki Bożej jednemu z miejscowych chłopów. A chociaż ten obraz później na powrót do Kleczewa zabierano – pisał ksiądz Alojzy Fridrich w wydanych w Krakowie w 1908 roku „Historyjach cudownych obrazów Najświętszej Maryi Panny w Polsce” – za każdym jednak razem cudowną jakąś siłą do Złotkowa bywał przeniesiony. W 2005 roku abp Henryk Muszyński ustanowił w Złotkowie sanktuarium, a we wrześniu 2006 roku nałożył korony na skronie Matki Bożej i Dzieciątka Jezus. Wizerunek doznaje szczególnej czci wiernych do dziś i ozdobiony jest licznymi wotami będącymi dziękczynieniem za łaski otrzymane za wstawiennictwem Matki Bożej Złotkowskiej. Ich mnogość potwierdzają także kroniki parafialne, w których skrupulatnie odnotowano podziękowania wiernych za wysłuchane modlitwy i prośby.

Porządek Mszy św.
Niedziele: 9:00, 11:00, 15:00
Dni powszednie: 18:00 (kwiecień-wrzesień); 17:00 (październik-marzec)

Święto patronalne:
Imienia NMP, 12.09 (odpust w pierwszą niedzielę po 8.09)

strona parafii, mapa → TUTAJ