Małe parafie z dużym sercem

Uchodźcy z Ukrainy przyjmowani są u rodzin, na plebaniach, w domach rekolekcyjnych i budynkach kurialnych. Parafia w Gąskach – jedna z najmniejszych w archidiecezji gnieźnieńskiej gości na plebanii 11 osób w tym 3 mamy i 7 dzieci. W parafii pw. Nawiedzenia NMP w Chodzieży na plebanii mieszkają 4 osoby z Ukrainy. Oprócz tego odbyła się już pierwsza lekcja języka polskiego dla wszystkich uchodźców, którzy przybyli do miasta. 

Coraz więcej uchodźców wojennych z Ukrainy znajduje dach nad głową w archidiecezji gnieźnieńskiej. Wielu w domach u rodzin, ale przyjmowani są także na plebaniach i w budynkach parafialnych i diecezjalnych.

Parafia w Gąskach, jedna z najmniejszych w archidiecezji gnieźnieńskiej, licząca nieco ponad 500 wiernych, przyjęła 11 osób w tym 3 mamy i 7 dzieci. Zamieszkali na miejscowej plebanii, a o pomoc materialną zadbała cała wspólnota. „Odzew parafian i ich pomoc jest po prostu wspaniała” – mówi proboszcz ks. Przemysław Tabaczka, kiedyś misjonarz w Wenezueli i Hiszpanii.

Pomaga też sąsiednia parafia w Parchaniu (ponad 1000 wiernych), gdzie ks. Tabaczka również jest proboszczem. We współpracy z Gminą Dąbrowa Biskupia zakwaterowanie i opiekę zapewniono mamie z 3 dzieci. Parafianie pomogli przygotować budynek parafialny, który czeka już na kolejne rodziny.

Takich małych parafii z dużym sercem jest w archidiecezji gnieźnieńskiej więcej.

Parafia w Giewartowie (1750 wiernych) przyjęła już trzy grupy ukraińskich rodzin z Żytomierza, łącznie ponad sto osób. Cześć zamieszkała w pokojach parafialnych, część w domach parafian, a pozostali wyruszyli w dalszą drogę do swoich bliskich. Parafia zadbała o integrację gości z lokalną społecznością. Zorganizowano m.in. wspólną kolację i razem świętowano Dzień Kobiet. Od poniedziałku do soboty w kościele odmawiany jest Różaniec w intencji pokoju. Na Facebooku utworzono grupę dla tych, którzy goszczą rodziny, by ułatwić pomoc i wspólnie organizować dla nich czas.

Ukraińskie rodziny przyjęły też małe parafie w Opatówku (1000 wiernych) i Kowalewie (900 wiernych). W Kowalewie miejscowy zespół Caritas najpierw zorganizował zbiórkę rzeczową na pomoc dla gości, a w połowie marca drugą dla dzieci z Ukrainy. W 21 kartonach do Żytomierza pojechały pieluchy, kocyki, kosmetyki, pluszaki i inne rzeczy dla najmłodszych.

Dom rekolekcyjny franciszkanów w Pakości stał się domem dla 19 matek z dziećmi. Zakonnicy współpracują z miejscowymi władzami nie tylko w zakresie pomocy materialnej, ale także przy szukaniu pracy dla kobiet.

W Chodzieży na plebanii parafii pw. Nawiedzenia NMP zamieszkała 4-osobowa rodzina ze wschodniej części Ukrainy. Mama z córkami pokonały ponad 1700 kilometrów samochodem. Ojciec został na gospodarstwie. W sobotę 12 marca w salce parafialnej odbyło się pierwsze spotkanie integracyjne z nauką języka polskiego dla wszystkich Ukraińców przybyłych do Chodzieży. Łącznie wzięło w nim udział 40 osób. Lekcję poprowadziła mieszkająca w mieście Ukrainka z Tarnopola. Gdy rodzice się uczyli, dzieci obok, pod opieką, bawiły się i rysowały. Kolejne spotkanie i nauka języka polskiego w najbliższa sobotę 19 marca. Organizatorem jest parafia Nawiedzenia NMP i miejscowy zespół Caritas.

Na plebanii parafii pw. Matki Zbawiciela w Gnieźnie znalazła dom także 4-osobowa rodzina z Kijowa: mama, dwie córki i syn. Ojciec został w Ukrainie, by bronić ojczyzny.

W Gnieźnie do dyspozycji uchodźców oddane zostały także domy należące do kurii metropolitalnej m.in. niewykorzystane mieszkania księży. 11 osób w tym kobiety z dziećmi z okolic Dnipro zamieszkały m.in. w dawnym mieszkaniu biskupim.

Centrum Edukacyjno-Formacyjne przy gnieźnieńskim seminarium przyjęło w ostatnich dniach 35 uchodźców w różnym wieku, w tym kilkanaścioro dzieci. Pobliska Szkoła Podstawowa nr 1 przygotowuje już dla nich powitalne wyprawki.

64 uchodźców, w tym 39 dzieci w większości w wieku szkolnym i przedszkolnym zamieszkało w Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjny w Rościnnie. W zapewnieniu im potrzebnych rzeczy pomaga nie tylko miejscowa społeczność, ale także Ruch Światło-Życie Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

W parafii w Żydowie k. Gniezna od 11 marca na plebani mieszkają 4 osoby  – 2 mamy i dwójka dzieci. Ponadto przy parafii zawiązała się Parafialna Grupa Wsparcia – Ukraina (20 osób), której celem jest: pomoc w organizacji przyjęcia i aklimatyzacji gości z Ukrainy, przygotowanie parafialnych struktur pomocy długofalowej, organizowanie pomocy dla mieszkańców, którzy pozostali na Ukrainie we współpracy z Gminą i Caritas,  pomoc rodzinom, które przyjęły gości z Ukrainy.  W parafii od poniedziałku do piątku w godzinach 17.00-18.00 czynne jest biuro pomocowe, w którym dyżuruje jedna osoba z PGW-Ukraina. Trzy razy w tygodniu (wtorek, środa, czwartek) odbywa się nauka języka polskiego w salce parafialnej. Cały czas zbierane są również rzeczy z myślą o uchodźcach mieszkających w Żydowie oraz do transportów pomocowych na Ukrainę. W niedzielę podczas Gorzkich Żali pieniądze zebrane na tacę zasilają zasilą fundusz Pomocy Ukrainie. Można też wpłacać pieniądze na specjalne konto parafii PKO BP nr 47 1020 4115 0000 9102 0223 3963 z dopiskiem „Ukraina”. W poniedziałek na plebanii będą przedstawiciele Grupy Wsparcia pomagać w wypełnieniu dokumentów, min. wniosków o PESEL. W przyszłym tygodniu uruchomimy stały punkt wydawania rzeczy dla uchodźców (sklep społeczny) i środków chemicznych dla rodzin przyjmujących rodziny z Ukrainy.

Parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego w Barcinie z kolei przygotowała dla uchodźców z Ukrainy całe piętro plebanii – cztery pokoje i jedno mieszkanie, z dostępem do łazienki, a nawet osobnym wejściem. Zamieszkało tam 12 osób, uchodźców z Ukrainy – trzy kobiety i dziewięcioro dzieci w tym 11-miesięczne bliźniaczki Maja i Marysia. Wszyscy są ze sobą rodzinnie powiązani. Goście przybyli do Barcina w sobotę 12 marca wieczorem. Mieszkali w rejonie największych walk – 1700 km od polskiej granicy.

Parafie: pomoc dla Ukrainy (tekst aktualizowany)

B. Kruszyk KAI
Fot. Obrazek 12-letniej Kariny, która przyjechała do Żydowa

18 marca 2022