Parafie: pomoc dla Ukrainy (tekst aktualizowany)

Modlitwa, zbiórki rzeczowe, dach nad głową, gesty solidarności – parafie archidiecezji gnieźnieńskiej na miarę swoich sił i możliwości włączyły się w działania pomocowe na rzecz ludzi uciekających z objętej wojną Ukrainy. Wiele to inicjatywy oddolne, podejmowane spontanicznie, z potrzeby serca.

PRZEWIŃ W DÓŁ (najnowsze)  ⬇️ ⬇️ ⬇️

We wszystkich wspólnotach archidiecezji gnieźnieńskiej trwa modlitwa o pokój w Ukrainie. Krótko po wybuchu wojny 26 lutego w specjalnym komunikacie Prymas Polski abp Wojciech Polak zaapelował, aby wierni gromadzili się w kościołach na odmawianie Różańca i Koronki do Bożego Miłosierdzia oraz by w każdej parafii odprawiano dodatkowe Msze św. o pokój i  odmawiano suplikacje. Na czas Wielkiego Postu metropolita gnieźnieński udzielił wszystkim kapłanom pozwolenia, aby w dni powszednie Wielkiego Postu mogli sprawować Mszę św. z formularza o pokój. „Modlitwa to ten wymiar pomocy, jakim służyć może każdy z nas” – mówił Prymas Polski. Parafie pomagają też rzeczowo, organizując zbiórki żywności, odzieży, zabawek, środków medycznych i chemicznych, a także przyjmując uchodźców do swoich wspólnot. Część znajduje dach nad głową u rodzin, część na plebaniach i w budynkach parafialnych.

CARITAS Gniezno
Podczas zbiórki do puszek w kościołach archidiecezji gnieźnieńskiej w ostatnią niedzielę lutego i Środę Popielcową zebrano ponad pół miliona złotych. Pieniądze te przeznaczone są na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Oprócz tego Caritas Gniezno prowadzi w swojej siedzibie w Gnieźnie os. Orła Białego magazyn magazyn żywności, gdzie wydawane są pakiety dla uchodźców. Organizacja współpracując z władzami województwa wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego koordynuje też zakwaterowanie obywateli Ukrainy w placówkach diecezjalnych i zgłoszonych kwaterach prywatnych. Na swoim terenie, lokalnie, działają też parafialne zespoły Caritas organizując pomoc według potrzeb i możliwości >>> więcej TUTAJ

MUROWANA GOŚLINA, parafia pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa
W Środę Popielcową rozpoczęła się tam wielkopostna wieczysta adoracja w intencji pokoju i nowych powołań, która potrwa do Wielkiej Środy. W kaplicy pw. św. Wojciecha, która znajduje się pod kościołem, parafianie dniem i nocą modlą się przed Najświętszym Sakramentem podejmując jednogodzinne dyżury.

GNIEZNO, parafia pw. bł. Michała Kozala (michalici)
Już w pierwszych dniach wojny zorganizowano zbiórkę rzeczową ukierunkowaną szczególnie na mamy i dzieci. Część zebranych rzeczy pojechała już na Ukrainę i przejścia graniczne. Część wydawana jest na miejscu obywatelom Ukrainy, którzy już przebywają w Gnieźnie. Zbiórka nadal trwa. Dary przynosić można do punktu przy ul. Orzeszkowej 22 d w Gnieźnie (przy kościele) w godzinach 10.00-20.00.

GNIEZNO, parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego
Zorganizowana została zbiórka rzeczowa, która przetransportowana została siłami parafialnymi do potrzebujących. W domu parafialnym zamieszkało też ośmioro uchodźców z ukraińskiego miasta Winnica.

WITKOWO, parafia pw. św. Mikołaja
Zbiórkę rzeczową koordynowali Rycerze Kolumba. Ofiarowane przez parafian koce, śpiwory, pościele, poduszki, artykułów higieny osobistej i inne przewiezione zostały do Poznania i do parafii w Opatówku, gdzie przebywają rodziny z Ukrainy.

SZCZEPANOWO, parafia pw. św. Bartłomieja
Zbiórka rzeczowa przeprowadzona została w dniach 26 lutego – 3 marca z inicjatywy Aktywni Szczepanowo & Parafialny Zespół Caritas. Przekazane przez parafin dary – żywność, woda, artykuły higieniczne pojechały już na Ukrainę.

CHODZIEŻ, parafia pw. św. Floriana
W parafii od poniedziałku do piątku trwa przez cały dzień modlitwa różańcowa o pokój. Potrzeba tej modlitwy na równi z pomocą materialną, bo jak mówił św. Jan Vianney: „Jedno tylko Zdrowaś Maryjo dobrze powiedziane wstrząsa całym piekłem”

GIEWARTÓW, parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
Wspólnota pomogła już 180 uchodźcom z Ukrainy. Cześć zamieszkała w pokojach parafialnych, część w domach parafian, a pozostali wyruszyli w dalszą drogę do swoich bliskich. Parafia zadbała o integrację gości z lokalną społecznością. Zorganizowano m.in. wspólną kolację i razem świętowano Dzień Kobiet. Od poniedziałku do soboty w kościele odmawiany jest Różaniec w intencji pokoju.

OPATÓWKO, parafia pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Wspólnota również gości uchodźców z Ukrainy. Zorganizowano na ich rzecz zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy.

KOWALEWO, parafia pw. św. Ap. Piotra i Pawła
Także tutaj dach nad głową i opiekę znaleźli uchodźcy wojenni z Ukrainy. Miejscowa Caritas udzieliła wsparcia (do 10 marca) 50 osobom – 18 kobietom, 27 dzieciom, 5 osobom starszym. Pod opieką zostało 25 osób. Wspólnota zorganizowała także zbiórkę rzeczową na pomoc dla nich. W połowie marca zorganizowano także zbiórkę na pomoc dla dzieci z Ukrainy. W 21 kartonach jadą do Żytomierza pieluchy, kocyki, kosmetyki, pluszaki i inne rzeczy dla najmłodszych.

MUROWANA GOŚLINA, parafia pw św. Jakuba Apostoła
Na rzecz Ukrainy wystąpią poznańscy artyści. Koncert odbędzie się 13 marca o 18.00 w auli Szkoły Podstawowej nr 1. Wstęp 10 zł lub więcej przekazany zostanie na pomoc walczącej Ukrainie. W czasie koncertu zbiórka gier, kredek, kolorowanek itp. dla dzieci. Współorganizatorem jest zespół Caritas miejscowej parafii pw. św. Jakuba Apostoła.

WRZEŚNIA, parafia pw. Świętego Krzyża
Na terenie parafii również przebywają uchodźcy z Ukrainy. Pomoc i dom znaleźli u rodzin. Parafia deklaruje wszelką potrzebną pomoc.

PAKOŚĆ, parafia św. Bonawentury (franciszkanie)
Schronienie znalazło tu 11 osób z Ukrainy. Klasztor udostępnił pomieszczenia domu rekolekcyjnego, w którym wspólnie z Urzędem Miasta i różnymi organizacjami, przy pomocy mieszkańców, zostało przygotowanych 18 miejsc noclegowych. Zorganizowana została też zbiórka potrzebnych rzeczy. Mieszkańcy miasta z zaangażowaniem przynoszą środki chemiczne, środki medyczne, koce, termosy, pościele, żywność.

JABŁÓWKO, parafia pw. NMP Różańcowej
Jedna z najmniejszych parafii w archidiecezji gnieźnieńskiej razem z parafią w Lubostroniu zebrały żywność, chemię, środki opatrunkowe i higieniczne na rzecz potrzebujących w ogarniętej wojną Ukrainie. W niedzielę 6 marca zostały one przewiezione do punktu Państwowej Straży Pożarnej w Żninie.

CHODZIEŻ, parafia pw. Nawiedzenia NMP
W każdą środę i sobotę w intencji pokoju w Ukrainie, a także za ofiary wojny wierni odmawiają Różaniec i modlą się w czasie Apelu Jasnogórskiego.

MIŁOSŁAW, parafia pw. św. Jakuba Apostoła
Zorganizowała zbiórkę śpiworów, opatrunków, bandaży, plastrów, środków dezynfekujących itp. dla dwóch szpitali polowych w Ukrainie. Zebrane środki przekazane zostały do Caritas Gniezno. Zbiórka jest kontynuowana – materiały medyczne, środki chemiczne, śpiwory, ciepłą odzież i długoterminową żywność można przynosić do kościoła. W tym momencie parafia chce pomóc służbą zajmującym się poszkodowanymi. Potrzebna jest żywność, batony energetyczne, bidony itd.

GOZDOWO, parafia pw. św. Filipa i Jakuba
Współorganizuje pomoc dla przybywających na teren sołectwa i okolic uchodźców z Ukrainy. Organizowana jest m.in. zbiórka artykułów spożywczych, chemicznych, medycznych, które przynosić można po każdej Mszy św. do kościoła w Gozdowie.

GOŚCIESZYN, Parafia pw. Nawiedzenia NMP
Włączyła się w pomoc Ukrainie organizując zbiórkę rzeczową rzecz ludności ukraińskiej, dla żołnierzy jadących na front oraz ludności cywilnej.

MARKOWICE, parafia pw. Nawiedzenia NMP
Zorganizowała zbiórkę darów, które włączone zostały w transport z pomocą, który wyjechał na Ukrainę 4 marca. W miarę potrzeb organizowane będą kolejne inicjatywy pomocowe.

GNIEWKOWO, parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
W domu parafialnym przygotowano nieużywane pomieszczenia na drugim piętrze dla rodziny z Ukrainy – 2 pokoje, kuchnię i łazienkę.

GRABOWO KRÓLEWSKIE, parafia pw. NSPJ
Włączyła się w pomoc na rzecz uchodźców przekazując do punktu zbiórki środki i artykuły medyczne, które przeznaczone zostaną dla rannych i chorych obywateli Ukrainy.

GRZYBOWO, parafia pw. św. Michała Archanioła
Zbiórka darów dla Ukrainy trwa do 10 marca. Środki przeciwbólowe, materiały opatrunkowe, opaski uciskowe, środki dezynfekujące, koce i śpiwory, odzież termiczną i żywność długoterminową przynosić można na plebanię.

MOGILNO, parafia pw. MB Nieustającej Pomocy
Różaniec w intencji pokoju w Ukrainie odmawiany jest codziennie poza piątkiem i niedzielą o 17.30. Działający w parafii zespół młodzieżowy „Gloria” zorganizował też zbiórkę rzeczową dla uchodźców z Ukrainy.

POPOWO OGNACEWO, parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
Zorganizowała zbiórkę środków medycznych i dezynfekujących, które można było przynosić do kościoła.

PIERANIE, parafia pw. św. Mikołaja
Od Środy Popielcowej parafialna Caritas organizuje zbiórkę środków finansowych, a także odzieży – szczególnie dla dzieci w różnym wieku, środków higienicznych, koców, kołder i poduszek. Część przekazywana jest ukraińskim rodzinom, które zostały przyjęte w parafii. Pozostała część po zakończeniu zbiórki trafi do Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Dary składać można w kaplicy św. Stanisława Kostki w pierańskim sanktuarium po Mszach św. w niedzielę i dni powszednie. Codziennie w godzinach 17.30 -18.00 trwa też modlitwa przed obrazem Matki Bożej Łaskawej o zakończenie wojny.

ŻNIN, parafia pw. św. Floriana (fara)
Różaniec w intencji pokoju codziennie przez cały Wielki Post w kaplicy pw. św. Franciszka z Asyżu w domu zakonnym Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP.

ZŁOTKÓW, parafia pw. Imienia NMP (sanktuarium)
Włączyła się w pomoc Ukrainie organizując z inicjatywy jednej z parafianek zbiórkę rzeczową. Zbiórka trwała od 27 lutego do 4 marca. W niedzielę 6 marca dary przekazane dołączone zostały do zbiórki zorganizowanej przez Społeczność Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu oraz zbiórki Studentów Wydziału Prawa i Administracji UAM, i dalej, za pośrednictwem wolontariuszy do transportów jadących z pomocą na Ukrainę.

ŻYDOWO, parafia pw. św. Stanisława BM
Włączyła się w zbiórkę transportu darów organizowanego przez Gminy Czerniejewo i Kostrzyń dla Mariupola. Dary rzeczowe parafianie mogli składać do 11 marca w salce przy plebanii.

SZYMANOWICE, parafia pw. św. Jana Chrzciciela
Od poniedziałku do piątku do 16.00 do 17.00 trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju.

ROJEWO, parafia pw. NMP Wspomożenia Wiernych
Wspólnota podjęła w pierwszy piątek miesiąca i Środę Popielcową adorację Najświętszego Sakramentu w intencji cierpiących na Ukrainie z powodu wojny. Zbierane są również środki opatrunkowe, koce oraz środki higieniczne mydła ,proszki pasty itp. W intencji zakończenia wojny ofiarowywane są również piątkowe nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

DĄBROWA, parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
W parafii tworzy się grupa charytatywna, która organizuje zbiórkę dla ukraińskich żołnierzy i dzieci. Potrzebna jest żywność, leki przeciwbólowe, środki opatrunkowe, chemia i produkty higieniczne dla dzieci.

GNIEZNO, parafia pw. bł. Bogumiła
Informujemy, że w niedziele Wielkiego Postu, od niedzieli 20 marca począwszy do Niedzieli Palmowej, w kościele pw. bł. Bogumiła w Gnieźnie celebrowane będą Msze św. w języku ukraińskim. Godzina 16.00. Eucharystie odprawiać będzie kapłan diecezji toruńskiej na co dzień posługujący w Ukrainie. Kościół pw. bł. Bogumiła, Gniezno, ul. Cicha 3.

WRZEŚNIA, Parafia pw. Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława BM (fara)
Rodzice ministrantów i lektorów organizują w niedzielę 13 marca kiermasz domowych ciast. Będzie je można kupić po każdej Mszy św. Dochód przekazany zostanie ofiarom wojny w Ukrainie. Pomagajmy jak umiemy/możemy.

SZAMOCIN, parafia pw. NMP Wspomożycielki Wiernych
Trwa nieustanna modlitwa o pokój w Ukrainie, modliły się o to między innymi dzieci podczas nabożeństwa Drogi krzyżowej, włączając do rozważań fakty z toczącej się wojny. Wraz z Urzędem Miasta i Gminy Szamocin prowadzona jest również zbiórka potrzebnych artykułów, które przekazywane są potrzebującym i goszczącym u mieszkańców Szamocina uchodźcom (jest ich obecnie ponad 60 osób). Dary zostały też 7 marca bezpośrednio przekazane mieszkańcom miejscowości Stryj w Ukrainie. Zbiórkę prowadziły też dzieci ze Szkolnego Koła Caritas.

CHODZIEŻ, parafia pw. Nawiedzenia NMP
Na plebanii zamieszkała 4-osobowa rodzina ze wschodniej części Ukrainy. Mama z córkami pokonały ponad 1700 kilometrów samochodem. Ojciec został na gospodarstwie. W parafii organizowana jest także zbiórka rzeczowa. W sobotę 12 marca w salce parafialnej odbyło się również spotkanie integracyjne z nauką języka polskiego, które poprowadziła mieszkająca w Chodzieży Ukrainka z Tarnopola. W spotkaniu wzięło udział blisko 40 obywateli Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Chodzieży. Swoje osobne spotkanie z malowaniem miały ich dzieci. Organizatorem była parafia Nawiedzenia NMP i miejscowy zespół Caritas. Kolejne spotkanie integracyjne w sobotę 19 marca.

GNIEZNO, Parafia katedralna
Rodziny z Ukrainy m.in. z okolic miasta Dnipro (dawny Dniepropietrowsk) zamieszkały w dawnym mieszkaniu biskupim, należącym do Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. 

ROŚCINNO, Archidiecezjalny Dom Rekolekcyjny
W domu zamieszkały 64 osoby z Ukrainy, w różnym wieku, od małych dzieci po osoby starsze. Mają zapewnioną opiekę i wyżywienie. Trwa zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy Lista darów będzie zmieniać się wraz z upływem czasu, aktualne zapotrzebowanie:
– artykuły żywnościowe: żółty ser w blokach, wędliny w blokach, mięso, słodycze, woda (zgrzewki), soki, napoje wszelkiego rodzaju, owoce
– ręczniki: małe i duże (kąpielowe – nie plażowe),
– artykuły papiernicze i sprzęt komputerowy : bloki, przybory szkolne, laptopy, komputery stacjonarne – dla dzieci i młodzieży
– rowerki dla dzieci, hulajnogi, rolki
– sprzęt ogrodowy: sekatory, grabie, szpadle, szypy itp. (mieszkańcy chcą zająć się parkiem)
– ofiary, pieniądze na konto podane poniżej – na wyposażenie kuchni (potrzebny blender przemysłowy, krajalnica do wędlin i serów, robot wielofunkcyjny, przemysłowa maszyna do mielenia mięsa) oraz wydatki bieżące np. opał.
Można również pomóc dokonując wpłat na konto: Archidiecezjalny Dom Rekolekcyjny w Rościnnie: 94 1020 4027 0000 1702 1544 6324 w tytule Pomoc dla Ukrainy.

UJŚCIE, parafia pw. św. Mikołaja
W sobotę 19 marca modlitwę o pokój po wieczornej Mszy św. w języku polskim i w języku ukraińskim poprowadzi młodzież.

ROJEWO, parafia pw. NMP Wspomożenia Wiernych
W niedzielę 27 marca w kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Rojewie odbędzie się koncert charytatywny, z którego dochód, a także zbiórka rzeczowa przeznaczone zostaną na pomoc Ukraińcom, którzy zamieszkają w parafii.

GNIEZNO, Centrum Edukacyjno-Formacyjne – Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne
Uchodźcy z Ukrainy, osoby w różnym wieku, w tym kilkanaścioro dzieci zamieszkało w dawnym budynku gnieźnieńskiego seminarium duchownego, gdzie obecnie działa Centrum Edukacyjno-Formacyjne. Mają zapewnioną opiekę i wyżywienia. 

GNIEZNO, parafia pw. Matki Zbawiciela
Na plebanii zamieszkała 4-osobowa rodzina z Kijowa: mama, dwie córki i syn. Ojciec został na Ukrainie i broni swojej Ojczyzny. W parafii organizowana jest zbiórka rzeczowa. Trwa również nieustanna modlitwa o pokój w Ukrainie, w każdy piątek odmawiana jest w tej intencji Koronka do Bożego Miłosierdzia.

GĄSKI, Parafia pw. Chrystusa Króla
Na plebanii małej parafii w Gąskach (514 wiernych) od trzech tygodni mieszka 11 osób z Ukrainy w tym 3 mamy i 7 dzieci. „Pomoc parafian jest wspaniała” – mówi proboszcz ks. Przemysław Tabaczka, kiedyś misjonarz w Wenezueli. Małe parafie mają wielkie.

PARCHANIE, parafia pw. św. Wojciecha
Rodziny z Ukrainy gości też sąsiadujące z Gąskami Parchanie. Parafia pomaga we współpracy z Gminą Dąbrowa Biskupia. W Parchaniu zamieszkała już mama z 3 dzieci. Teraz kolejne miejsca dla ludzi uciekających z Ukrainy przygotowano w budynku parafialnym. Obie parafie mają wspólnego proboszcza.

KŁECKO par. pw. św. Jerzego i św. Jadwigi
Młodzież z parafii w Kłecku zachęca do wzięcia udziału w wielkopostnej inicjatywie „Razem dla Ukrainy” – wielkopostne akty ofiarowane w intencji Ukrainy i pokoju na świecie – post w każdą środę o chlebie i wodzie w intencji zakończenia wojny, modlitwa czyli w każdy piątek całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu. Przed adoracją Droga Krzyżowa przygotowana i prowadzona przez młodzież. Adoracja trwa od 21:00 do 7:00.

ŻYDOWO, parafia pw. św. Stanisława BM
Od 11 marca na plebani mieszkają 4 osoby  – 2 mamy i dwójka dzieci. Ponadto przy parafii zawiązała się Parafialna Grupa Wsparcia – Ukraina (20 osób), której celem jest: pomoc w organizacji przyjęcia i aklimatyzacji gości z Ukrainy, przygotowanie parafialnych struktur pomocy długofalowej, organizowanie pomocy dla mieszkańców, którzy pozostali na Ukrainie we współpracy z Gminą i Caritas,  pomoc rodzinom, które przyjęły gości z Ukrainy.  W parafii od poniedziałku do piątku w godzinach 17.00-18.00 czynne jest biuro pomocowe, w którym dyżuruje jedna osoba z PGW-Ukraina. Trzy razy w tygodniu (wtorek, środa, czwartek) odbywa się nauka języka polskiego w salce parafialnej. Cały czas zbierane są również rzeczy z myślą o uchodźcach mieszkających w Żydowie oraz do transportów pomocowych na Ukrainę. W niedzielę podczas Gorzkich Żali pieniądze zebrane na tacę zasilają zasilą fundusz Pomocy Ukrainie. Można też wpłacać pieniądze na specjalne konto parafii PKO BP nr 47 1020 4115 0000 9102 0223 3963 z dopiskiem „Ukraina”. W poniedziałek na plebanii będą przedstawiciele Grupy Wsparcia pomagać w wypełnieniu dokumentów, min. wniosków o PESEL. W przyszłym tygodniu uruchomimy stały punkt wydawania rzeczy dla uchodźców (sklep społeczny) i środków chemicznych dla rodzin przyjmujących rodziny z Ukrainy.

BARCIN, parafia pw. Maksymiliana Kolbego
Parafia przygotowała dla uchodźców z Ukrainy piętro plebanii – cztery pokoje i jedno mieszkanie, z dostępem do łazienki, a nawet osobnym wejściem. 12 marca zamieszkało tam 12 osób, uchodźców z Ukrainy – trzy kobiety i dziewięcioro dzieci w tym 11-miesięczne bliźniaczki Maja i Marysia. Wszyscy są ze sobą rodzinnie powiązani. Goście przybyli do Barcina w sobotę 12 marca wieczorem. Mieszkali w rejonie największych walk – 1700 km od polskiej granicy.

INOWROCŁAW, parafia pw. Zwiastowania NMP
W budynku parafialnym zamieszkała 6 osób z Ukrainy –  2 kobiety i 4 dzieci. Przyjechali z okolic Kijowa, które jest jednym z najbardziej bombardowanych miast.

GNIEZNO, parafia katedralna, budynki kurialne
W budynku diecezjalnego duszpasterstwa młodzieży tzw. Lamusie przy katedrze w Gnieźnie zamieszkała babcia Jana z córką i synową oraz z wnukami Maksimem, Saszą, Nikitą i Dawidem. Przyjechały z Dnipro. Są bardzo wdzięczne, że znalazły schronienie w Gnieźnie, ale chciałyby, żeby wojna się skończyła i żeby mogły jak najszybciej wrócić do domu, do swoich. – Pierwsze pytanie, jakie zadały, to do kiedy mogą zostać? Drugie, czy jako prawosławne, mogą iść pomodlić się do katedry? Gdy dowiedziały się, że w budynku, w którym mieszkają, Jan Paweł II w 1997 roku przygotowywał się do Mszy św., były bardzo przejęte.

CZERNIEJEWO, parafia pw. św. Jana Chrzciciela
Parafia w Czerniejewie jest kolejną w archidiecezji gnieźnieńskiej, gdzie na plebanii dom znalazła rodzina z Ukrainy (4 osoby).

WRZEŚNIA, parafie leżące na terenie gminy Września
Od niedzieli 27 marca w kościołach leżących na terenie gminy Września odbędzie się zbiórka żywności o długim terminie ważności – konserw i kaszy. Można je pozostawić w kościelnej kruchcie. Inicjatywa podjęta we współpracy z władzami miasta.

DŹWIERZCHNO, parafia pw. św. Katarzyny
Kolejna mała parafia w archidiecezji gnieźnieńskiej gości uchodźców z Ukrainy. Dźwierzchno (700 wiernych). W niezamieszkałej plebanii zamieszkało 9 osób z Krzywego Rogu – cztery siostry z dziećmi.

CHODZIEŻ, parafia pw. św. Floriana
W domu parafialnym parafii św. Floriana w Chodzieży od 12 marca mieszka 5 osobowa rodzina – matka, dwie córki i dwoje wnucząt z Mikołajowa. Uciekali przed wojną przez Mołdawię, Rumunię, Węgry, Czechy i po 5 dniach znaleźli schronienie w Chodzieży.

 


Informacje nadesłane i z FB parafii, udostępniamy też na bieżąco na Facebooku archidiecezji gnieźnieńskiej
przesyłać można kruszyk@swietywojciech.pl

22 marca 2022