Niech spotkanie z Matką dotknie naszych serc

W pierwszą sobotę lutego rozpoczęliśmy bezpośrednie przygotowanie do nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Rozpocznie się ono w archidiecezji gnieźnieńskiej 23 kwietnia. „Prośmy Pana, by było to spotkanie, które dotknie naszych serc” – mówi abp Wojciech Polak, zachęcając do jak najpełniejszego, przede wszystkim modlitewnego wykorzystania tego czasu w parafiach i wspólnotach.

„Przychodzi do nas Maryja w swym Jasnogórskim Wizerunku, kobieta czuła, cierpliwa, pełna macierzyńskiej troski o nas, przychodzi, byśmy doświadczyli tej właśnie macierzyńskiej opieki” – podkreśla Prymas Polski pozdrawiając wszystkie parafie i wspólnoty zakonne, które przygotowują się do nawiedzenia.

 

Ostatni etap przygotowań do peregrynacji to trzy pierwsze soboty w lutym, marcu i kwietniu. W tych dniach w parafiach odmawiana jest modlitwa różańcowa, a następnie sprawowana Msza św., po zakończeniu której rozpoczyna się Apel Jasnogórski z rozważaniem opartym na myśli kard. Stefana Wyszyńskiego. W kolejne soboty są to słowa: 5–6 lutego „Wszystko zawierzyłem Matce Najświętszej i wiem, że nie będzie słabszą w  Polsce choćby ludzie się zmieniali”; 5–6 marca „Wszystkie nadzieje, to Matka Najświętsza. I jeżeli jaki program – to Ona”; 2–3 kwietnia „Może w moim życiu pomyliłem się na różnych mych drogach, ale nigdy nie pomyliłem się na mojej duchowej drodze na Jasną Górę zwycięstwa, na tej drodze nie pomyliłem się nigdy”.

DUCHOWE przygotowanie do Nawiedzenia Obrazu MB Jasnogórskiej

Samo nawiedzenie rozpocznie się w odpust ku czci św. Wojciecha, czyli 23 kwietnia i będzie połączone z ogólnopolskim dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, który przed kilkudziesięciu laty częstochowską Ikonę do polskich parafii poprowadził. Obraz będzie obecny podczas uroczystości odpustowych w Gnieźnie, a następnie wyruszy do parafii archidiecezji gnieźnieńskiej zaczynając od Inowrocławia. Do grudnia 2022 roku Obraz nawiedzi kolejno dekanaty: Inowrocławski II (kwiecień-maj), inowrocławski I (maj), gniewkowski (maj), złotnicki (maj), barciński (maj/czerwiec), żniński (czerwiec), damasławski (czerwiec), wągrowiecki (czerwiec/lipiec), chodzieski (lipiec), rogoziński (lipiec), gośliński (lipiec), kiszkowski (lipiec/sierpień), pobiedziski (sierpień), kłecki (sierpień), rogowski (sierpień), mogileński (sierpień/wrzesień), strzeleński (wrzesień), kruszwicki (wrzesień), kleczewski (wrzesień), słupecki (wrzesień/październik), goliński (październik), zagórowski (październik), miłosławski (październik), strzałkowski (październik/listopad), wrzesiński II (listopad), wrzesiński I (listopad), witkowski (listopad) i trzemeszeński (grudzień). W drodze zatrzyma się także w trzech wspólnotach zakonnych. W styczniu i w lutym 2023 roku jasnogórska Ikona nawiedzać będzie parafie dekanatów gnieźnieńskich. Jej pożegnanie odbędzie się 18 lutego 2023 w katedrze gnieźnieńskiej.

Plan peregrynacji od kwietnia 2022 do lutego 2023

Fot. B. Kruszyk
Video ks. P. Robaszkiewicz
6 lutego 2022