„Pawełki” w Wągrowcu

W wągrowieckim klasztorze paulinów, podobnie jak w innych paulińskich konwentach, uroczyście świętowano uroczystość ku czci patrona św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Wspólnej modlitwie kończącej nowennę zwaną „Pawełkami” przewodniczył bp Artur Miziński.

Dziewięciodniowe nabożeństwo rozpoczęło się 9 stycznia i trwało do niedzieli 17 stycznia. Modlitwę paulińskiej wspólnoty zakończyła Msza św. sprawowana pod przewodnictwem sekretarza generalnego KEP bp. Artura Mizińskiego, którą koncelebrowali: proboszcz parafii o. Dariusz Nowicki OSPPE, o. Tomasz Wieczorek OSPPE, o. Emanuel Matusiak OSPPE oraz ks. Marcin Grzesiak. W homilii bp Miziński wiele uwagi poświęcił postaci i heroizmowi życia  św. Pawła, z którego postawy – jak mówił – winniśmy czerpać naukę dla swego postępowania i kształtowania charakteru. Każdy bowiem, jeśli tylko zechce, może naśladować swym życiem postać świętego, przy czym wcale nie musi tego czynić dosłownie. Wystarczy znaleźć miejsce, choćby w zaciszu własnego mieszkania i wyłączając wszelkie bodźce zewnętrzne, oddać się kontemplacji Boga. Sekretarz generalny KEP podkreślił również wielką rolę rodziców w kształtowaniu postaw swych dzieci, wyrażając zarazem radość z tak licznego udziału dzieci w nabożeństwie „Pawełek”.

W uroczystej Mszy św. wspólnie z licznie zebranymi parafianami uczestniczyli także przedstawiciele lokalnych władz. Modlącym się towarzyszyły relikwie św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Uczestnicy liturgii mieli również okazję skosztować „owoców pustyni”. Na zakończenie Mszy św. bp Miziński udzielił indywidualnego błogosławieństwa dzieciom.

Fot. J. Marczewski

18 stycznia 2016