Rogowo: rajd śladami bł. ks. Mariana Skrzypczaka

W sobotę 1 października odbył się II Rajd śladami bł. ks. Mariana Skrzypczaka – kapłana beatyfikowanego przez św. Jana Pawła II w grupie 108 męczenników II wojny światowej. Duchowny był w Rogowie wikariuszem. Zginął w drugim miesiącu wojny w Płonkowie, gdzie krótko wcześniej go przeniesiono i skąd mimo niebezpieczeństwa nie wyjechał, chcąc pozostać z parafianami.

Stąd data i miejsce rajdu – sobota przed 5 października, kiedy to w 1939 roku męczeńską śmiercią zginął bł. ks. Marian Skrzypczak. Jak podkreślają organizatorzy rajdu: Michał Pomin i ks. kan. Tomasz Głuszak, dziekan rogowski i proboszcz parafii w Rogowie, przedsięwzięcie ma na celu krzewienie kultu bł. ks. Mariana oraz tworzenie wspólnotowych więzi poprzez rozmowy, modlitwę i aktywność sportową.

W rajdzie wzięło udział 25 uczestników z: Czewujewa, Lubcza, Janowca Wielkopolskiego, Gniezna, Orchowa, Wrześni, Rogowa i Żnina. Wyruszyli po Mszy św. sprawowanej w rogowskim kościele pod przewodnictwem ks. Tomasza Głuszaka. Pokonali trasę 60 kilometrów, nawiedzając w drodze kościoły w: Modliszewku, Strzyżewie Kościelnym i Gościeszynie. Po powrocie do Rogowa na uczestników rajdu czekała wojskowa grochówka, pączki i kawa. Na zakończenie odmówiono wspólnie przy relikwiach błogosławionego męczennika Koronkę do Bożego Miłosierdzia, prosząc o dar pokoju dla świata oraz otrzymano błogosławieństwo jego relikwiami.

Przyszłoroczny III Rajd śladami bł. ks. Mariana Skrzypczaka planowany jest z Rogowa do Płonkowa, gdzie znajduje się Sanktuarium Błogosławionego Męczennika.

Bł. ks. Marian Skrzypczak urodził się 15 kwietnia 1909 roku w Janowcu Wielkopolskim. Uczęszczał do liceum w Żninie, a następnie wstąpił do gnieźnieńskiego seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1935 roku z rąk bp. Antoniego Laubitza. Mszę św. prymicyjną odprawił w kościele pw. św. Michała Archanioła w Gnieźnie. Po święceniach został mianowany wikariuszem w parafii w Rogowie, a tuż po wybuchu II wojny światowej skierowany do Płonkowa. Tam, mimo grożącego niebezpieczeństwa, parafii nie opuścił. Zginął 5 października 1939 roku, bity i katowany, a później zastrzelony przez hitlerowców w pobliżu kościoła. Według świadectwa Czesława Dziewuckiego, które wykorzystano w procesie beatyfikacyjnym, w chwili śmierci ks. Skrzypczak prosił Boga o przebaczenie dla swoich oprawców. Jako kandydata na ołtarze zgłosił ks. Mariana Skrzypczaka Prymas Polski kard. Józef Glemp, który jeszcze jako sekretarz kard. Wyszyńskiego rozpoczął zbieranie materiałów do opracowania życiorysu męczennika. W jednym z listów do postulatora diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego, ks. Ludwika Gładyszewskiego, napisał: „Ludzie pamiętali wielu zabitych z najbliższych rodzin… Męczeństwo ks. Mariana Skrzypczaka wybijało się jednak przez cechę niewinności i okrucieństwa zastosowanego przy zadaniu śmierci”. Beatyfikacja ks. Mariana Skrzypczaka odbyła się w 1999 roku podczas siódmej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ojczyzny. Zaliczył on wówczas do grona błogosławionych 108 męczenników, którzy ponieśli śmierć męczeńską w czasie II wojny światowej. Wśród nich było 8 kapłanów z archidiecezji gnieźnieńskiej.

B. Kruszyk
Fot. parafia w Rogowie