Spotkanie synodalne sióstr

W sobotę 5 marca w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie miało miejsce spotkanie przełożonych zakonnych żeńskich zgromadzeń działających w archidiecezji gnieźnieńskiej. Po Eucharystii odbyły się obrady synodalne, podczas których siostry rozważały tematy związane z głównymi hasłami synodu: komunia, uczestnictwo i misja.

Spotkanie zorganizowane w ramach comiesięcznego dnia skupienia rozpoczęła adoracja Najświętszego Sakramentu, po której sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem ks. Pawła Kiejkowskiego, referenta ds. zakonnych w archidiecezji gnieźnieńskiej. Po Mszy św. rozpoczęły się obrady synodalne, podczas których siostry rozważały tematy związane z głównymi hasłami synodu:  komunia, uczestnictwo i misja.

„Siostry najpierw pracowały w grupach, a następnie podzieliły się swoimi przemyśleniami ze wszystkimi” – informuje s. Mirona Turzyńska OSF, sekretarka synodu w archidiecezji gnieźnieńskiej, która prowadziła obrady.

„Pierwsza grupa przyjrzała się synodalności w konkrecie życia: czy naprawdę idziemy razem jako Kościół? Czy wspólnie myślimy o sprawach Kościoła? Czy umiemy się wzajemnie słuchać z otwartością umysłu?  Druga grupa reflektowała nad tematem misji Kościoła, za którą, jako wierzący, jesteśmy odpowiedzialni. Trzecia grupa pochyliła się nad formacją do przejrzystości i rozeznawania,  życiem, uczestnictwem i współodpowiedzialnością na każdym poziomie strukturalnym Kościoła, jak również podzieliła się refleksją dotyczącą udziału kobiet, w tym osób konsekrowanych, we wspólnotowym podejmowaniu decyzji w Kościele” – relacjonuje s. Mirona.

Siostry wymieniły się też postrzeżeniami dotyczącymi misji, którą wykonują w Kościele, starały się rozeznać, co przeszkadza w wypełnianiu tej misji i jakie obszary życia społecznego wydają się zaniedbane oraz jak ożywić ducha ewangelicznego. Zebrane wnioski zostaną przekazane do sekretariatu synodu w archidiecezji gnieźnieńskiej i będą ważnym głosem w tworzeniu syntezy synodalnej.

Fot. ks. P. Kiejkowski