W lutym rozpoczniemy duchowe przygotowania do Nawiedzenia

Po wielu perturbacjach związanych z  epidemią zaczynamy ostatni etap przygotowań do spotkania z Matką Bożą, która przybędzie do nas w Ikonie Nawiedzenia. Być może nie brakuje wśród nas takich, którzy są znużeni tymi komplikacjami. Być może nie brak i takich, którzy nie spodziewają się wiele po czekających nas wydarzeniach lub widzą w nich tylko zadanie do wypełnienia. Być może nie brak wreszcie i takich, którzy obawiają się, że Nawiedzenie nic nie wniesie w życie Kościoła gnieźnieńskiego, bo dziś inne czasy i inni ludzie niż przed laty. Zapewne nie wolno zlekceważyć ich obaw, ale tym bardziej nie wolno ulec zobojętnieniu ani godzić się na przeciętność. Warto spojrzeć z ufnością i wiarą na czas, który przed nami. I warto się do niego przygotować. Ostatnim etapem przygotowań będą trzy pierwsze soboty lutego, marca i kwietnia oraz następujące po nich niedziele. W każdą sobotę poprowadzą nas słowa o Matce Bożej, które w ostatnich dniach swego życia wypowiedział bł. Stefan Wyszyński. Niech ten wierny syn Maryi będzie naszym przewodnikiem w oczekiwaniu na Nawiedzenie:

5–6 lutego: „Wszystko zawierzyłem Matce Najświętszej i wiem, że nie będzie słabszą w  Polsce choćby ludzie się zmieniali” (16 maja 1981, po przyjęciu namaszczenia chorych).

5–6 marca: „Wszystkie nadzieje, to Matka Najświętsza. I jeżeli jaki program – to Ona” (22 maja 1981, podczas pożegnania z Radą Stałą Episkopatu).

2–3 kwietnia: „Może w moim życiu pomyliłem się na różnych mych drogach, ale nigdy nie pomyliłem się na mojej duchowej drodze na Jasną Górę zwycięstwa, na tej drodze nie pomyliłem 6 się nigdy” (28 maja 1981, wg Marii Okońskiej na krótko przed śmiercią).

Wszyscy jesteśmy zaproszeni, aby w  pierwsze soboty tych trzech miesięcy zgromadzić się na czuwaniu i modlitwie w naszych parafialnych kościołach. Proponujemy, aby każdorazowo modlitwa miała taki sam przebieg – prosty, ale dzięki temu możliwy do przygotowania przez wszystkich. O 19.30 rozpoczniemy modlitwą różańcową, którą niech poprowadzą róże Żywego Różańca albo inne wspólnoty. O 20.00 sprawowana będzie Msza święta, która liturgicznie jest już świętowaniem Dnia Pańskiego. A na zakończenie o 21.00 przeżyjemy Apel Jasnogórski z przygotowanym rozważaniem opartym na myśli Prymasa Tysiąclecia. Zapewne znajdziemy w nich wiele światła i pokarmu dla serca. Podczas Mszy świętych sprawowanych w sobotnie wieczory, jak również w niedziele korzystajmy z przygotowanych modlitw wiernych. Dniom naszego duchowego przygotowania niech towarzyszy znak – wyeksponowania i zapalona świeca oczekiwania (nowennowa) oraz śpiew naszego hymnu „Bogarodzica”. Z im większą ufnością i  prostotą serca przygotujemy się na Nawiedzenie, tym większe i bardziej błogosławione będą jego owoce w naszym życiu. I w życiu Wojciechowego Kościoła gnieźnieńskiego.

DUCHOWE przygotowanie do Nawiedzenia Obrazu MB Jasnogórskiej

28 stycznia 2022