Początek peregrynacji w odpust św. Wojciecha

Ze znacznym opóźnieniem spowodowanym pandemią i po kilkukrotnych zmianach kalendarza peregrynacji Matka Boża w znaku swojego jasnogórskiego Wizerunku przybędzie do archidiecezji gnieźnieńskiej w kwietniu tego roku. Uroczyste powitanie odbędzie się w Gnieźnie, w doroczny odpust ku czci św. Wojciecha (23-24 kwietnia) i będzie połączone z ogólnopolskim dziękczynieniem za beatyfikację bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który przed kilkudziesięciu laty częstochowską Ikonę do polskich parafii poprowadził.

„Czekamy na nawiedzenie Obrazu już przeszło rok. Jak pamiętamy, miało się ono rozpocząć w październiku 2020 roku. Może to opóźnienie jest po to, abyśmy wzbudzili w sobie jeszcze większą tęsknotę i pragnienie spotkania z Matką Bożą. Tęsknota pokazuje przecież, że zależy nam na spotkaniu, że ten, na kogo czekamy jest przez nas kochany” – mówi ks. Remigiusz Malewicz, rzecznik prasowy archidiecezji gnieźnieńskiej. Kapłan przyznaje jednocześnie, że peregrynacja ma być w naszych wspólnotach prawdziwym świętem. Warto dać temu wyraz przyozdabiając kościoły, ulice, domy, przydrożne figury i krzyże. „Oczywiście w spotkaniu z Matką Bożą chodzi przede wszystkim o odnowienie naszej wiary, by miała ona przełożenie w naszym życiu”. – podkreśla ks. Malewicz. „Na Obrazie Matka Boża wskazuje dłonią na Jezusa mówiąc do nas: To jest Wasz Bóg, w Nim jest pokój, którego dziś tak bardzo szukacie, w Nim jest życie. Zbliżająca się peregrynacja to zatem ogromna szansa na głęboką odnowę zarówno tę osobistą, jak i parafialną” – przyznaje rzecznik archidiecezji gnieźnieńskiej.

Nawiedzenie Obrazu potrwa do lutego 2023 roku. Z Gniezna wizerunek pojedzie do parafii pw. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu i dalej do kolejnych wspólnot dekanatu inowrocławskiego II. Do grudnia 2022 roku Obraz nawiedzi kolejno dekanaty: inowrocławski I (maj), gniewkowski (maj), złotnicki (maj), barciński (maj/czerwiec), żniński (czerwiec), damasławski (czerwiec), wągrowiecki (czerwiec/lipiec), chodzieski (lipiec), rogoziński (lipiec), gośliński (lipiec), kiszkowski (lipiec/sierpień), pobiedziski (sierpień), kłecki (sierpień), rogowski (sierpień), mogileński (sierpień/wrzesień), strzeleński (wrzesień), kruszwicki (wrzesień), kleczewski (wrzesień), słupecki (wrzesień/październik), goliński (październik), zagórowski (październik), miłosławski (październik), strzałkowski (październik/listopad), wrzesiński II (listopad), wrzesiński I (listopad), witkowski (listopad) i trzemeszeński (grudzień). W styczniu i w lutym 2023 roku jasnogórska Ikona nawiedzać będzie parafie dekanatów gnieźnieńskich. Jej pożegnanie odbędzie się 18 lutego 2023 w katedrze gnieźnieńskiej.

Plan peregrynacji od kwietnia 2022 do lutego 2023

Zakładka NAWIEDZENIE