Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Około 60 tysięcy świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom trafiło do parafii archidiecezji gnieźnieńskiej. Cena małej świecy to 8 zł, dużej 18 zł, wartości rzeczywistej, pozaekonomicznej nie można jednak oszacować, bo nie da się wycenić pomocy, dobrej woli i troski o innych.

Doroczna akcja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom zainaugurowana została tradycyjnie wraz z rozpoczęciem Adwentu. W archidiecezji gnieźnieńskiej rozpoczął ją symbolicznie Prymas Polski abp Wojciech Polak zapalając świecę-cegiełkę na zakończenie Mszy św. z pierwszymi adwentowymi nieszporami w katedrze gnieźnieńskiej. O wsparcie akcji prosił też dyrektor gnieźnieńskiej Caritas ks. prał. Krzysztof Stawski przyznając, że każda z zakupionych świec to konkretny wkład w pomoc dzieciom, którym organizacja pomaga przez cały rok.

„Wspieramy świetlice socjoterapeutyczne, organizujemy letni wypoczynek dla najmłodszych, wspomagamy w kompletowaniu wyprawki szkolnej. Pomagamy też dzieciom i ich mamom w Domu Samotnej Matki w Gnieźnie” – wyjaśnia ks. Stawski zachęcając do wspierania kampanii, która w tym roku odbywa się już po raz 29. pod hasłem „Świeca, która tworzy polską Wigilię”.

Koszt małej świecy to 8 zł, dużej 18 zł. Złotówka z każdej sztuki pozostaje w parafii i przeznaczana jest na działalność charytatywną, 10 groszy trafia do Caritas Polska i przeznaczana jest na dożywianie dzieci z krajów globalnego południa.

Akcję można także wesprzeć wysyłając sms na numer 72052 o treści WIGILIA.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zostało zapoczątkowane przez Caritas w 1994 r. Co roku, podczas Adwentu, świece są rozprowadzane w parafiach w całej Polsce. Od blisko 20 lat akcja ma charakter ekumeniczny. Obecnie jest prowadzona przez Caritas wspólnie z Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia Eleos. Od początku nawiązuje do idei pustego miejsca przy stole. Światło świecy przypomina Polakom, że na naszą pomoc czekają ci, którzy nas potrzebują.

B. Kruszyk KAI
Fot. Caritas Polska