W życiu błogosławionych i świętych Eucharystia była zawsze źródłem życia – przypomniał Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas Mszy św. z wprowadzeniem relikwii św. Maksymiliana Marii Kolbego do Sanktuarium Kapłanów Męczenników w Płonkowie. W archidiecezji gnieźnieńskiej trwa Kongres Eucharystyczny, który jest zachętą do odnowy wiary i pobożności eucharystycznej w życiu osobistym i wspólnotowym.
Męski Różaniec i Wojownicy Maryi działający przy parafii pw. Imienia NMP w Inowrocławiu zapraszają mężczyzn od najmłodszych do najstarszych na VII Pieszą Pielgrzymkę Mężczyzn do Sanktuarium Matki Bożej w Markowicach. Pielgrzymka odbędzie się 4 lipca. Informacje i zapisy na stronie imienia.pl oraz wojownicyinowroclaw.pl
W sobotę 13 czerwca w Gnieźnie odbyła się szczególna zbiórka LSO. Najpierw w katedrze gnieźnieńskiej z bp. Radosławem Orchowiczem, a potem w ogrodach Centrum Edukacyjno-Formacyjnego spotkali się ministranci, lektorzy, ceremoniarze, kantorzy i animatorzy LSO z całej archidiecezji gnieźnieńskiej.
Prawdziwie mądrym człowiekiem jest nie tylko ten, który posiada wiedzę, który się wiele nauczył, ale ten, który ma również dobre, wrażliwe i odpowiedzialne serce. Trzeba więc, abyśmy zdobywając wiedzę, kształtowali także nasze serce, abyśmy dbali o nasze ludzkie wnętrze – mówił abp Wojciech Polak podczas dorocznego zjazdu szkół papieskich działających na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej.
„Nie chodzi tu o zewnętrzną manifestację, folklorystyczny relikt czy zwykłą ozdobę estetyczną. Chodzi tu o wiarę w obecność Pana Zmartwychwstałego, który żyje i nadal przechodzi pośród nas…” – przypomniał papież Leon XIV podczas uroczystości Bożego Ciała.
W niedzielę 28 czerwca ulicami Gniezna przejdzie Marsz dla Życia i Rodziny, nad którym honorowy patronat objął Prymas Polski abp Wojciech Polak. Marsz rozpocznie się modlitwą różańcową o godz. 14.30 w bazylice prymasowskiej. O godz. 15.00 odprawiona zostanie Msza św., a po niej, około godz. 16.00, uczestnicy marszu wyruszą na ulice miasta. Wydarzenie organizuje Gnieźnieński Komitet Pamięci.
Z dniem 7 czerwca br. abp Wojciech Polak zwolnił ks. Piotra Nowaka z funkcji asystenta diecezjalnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Gnieźnieńskiej i obowiązki te powierzył ks. Julianowi Wawrzyniakowi.
Kandydat na przewodniczącego Komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystywania seksualnego osób małoletnich w Kościele w Polsce wyraził już wstępną zgodę na objęcie tej funkcji – poinformował w rozmowie z KAI Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas zakończonego w środę 405. zebrania plenarnego Episkopatu w Łomży.
Ks. Tomasz Krzysztofiak, rektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie informuje, że 15 czerwca rozpoczyna się proces przyjmowania do seminarium kandydatów pochodzących z archidiecezji gnieźnieńskiej, którzy formację do kapłaństwa odbywać będą w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu.
Wytyczne dotyczące stałej formacji kapłańskiej są już gotowe i po zakończeniu obrad 405. Zebrania Plenarnego KEP trafią do dalszych prac. Jak poinformował KAI Prymas Polski abp Wojciech Polak, dokument może zostać przyjęty przez biskupów już jesienią.
Decyzją biskupów uczestniczących w 405. Zebraniu Plenarnym KEP w Łomży abp Wojciech Polak Prymas Polski został wybrany przewodniczącym Komisji Duchowieństwa KEP na trzecią 5-letnią kadencję. Biskupi wybrali również nowy skład Rady Naukowej, której członkiem został ks. Mieczysław Polak, dziekan Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu. Biskupi wybrali również bp. Krzysztofa Wętkowskiego, biskupa włocławskiego, a wcześniej biskupa pomocniczego gnieźnieńskiego, na przewodniczącego Rady…
Informujemy, że 15 czerwca rozpocznie się kolejny etap prac związanych z budową sieci kanalizacji deszczowej w centrum miasta, co skutkować będzie zmianami w organizacji ruchu drogowego w pobliży katedry. Szczegóły w poniższym komunikacie Kurii Metropolitalnej.












