Archidiecezja gnieźnieńska przygotowuje się na przyjęcie i pomoc uchodźcom z Ukrainy. W pierwszej kolejności zabezpieczane są miejsca noclegowe. Uchodźców przyjmie m.in. seminarium duchowne, archidiecezjalny dom rekolekcyjny, Centrum Edukacyjno-Formacyjne. Zgłaszają się domy zakonne. Gotowość przyjęcia ukraińskich rodzin wyraził też Prymas Polski.
W inowrocławskiej bazylice pw. Imienia NMP odbyła się 26 lutego „Noc walki o błogosławieństwo dla Polski”. Nocne czuwanie rozpoczął Apel Jasnogórski, po którym odmówiono różaniec w intencji Polski, kapłanów, małżeństw, rodzin i pokoju na Ukrainie. O północy rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył pochodzący z Inowrocławia metropolita Astany w Kazachstanie abp Tomasz Peta.
„Nie wiem jaka przyszłość nas czeka, ale wiem jedno – dopóki tli się w nas nadzieja, dopóki z naszych serc wypływa dobro, to nie zginiemy” – mówił dziś w parafii pw. Świętego Ducha w Inowrocławiu Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Abp Wojciech Polak uczestniczył w niedzielę w greckokatolickiej liturgii celebrowanej dla Ukraińców w jednym z kościołów Inowrocławia. „Przychodzę dziś do was jako wasz brat. Chcę wam powiedzieć, że od pierwszych chwil zagrożenia jesteśmy z wami, modlimy się z wami i za was, szukamy dróg, by wam pomagać, by powstrzymać okrucieństwo wojny i przywrócić pokój w Ukrainie” – mówił.
Abp Wojciech Polak ponownie apeluje o modlitwę w intencji pokoju i pomoc ukraińskim uchodźcom. Na czas Wielkiego Postu udziela też pozwolenia na odprawianie Mszy św. z formularza o pokój. „Już dziś dziękuję za każdy gest solidarności i pomocy – za modlitwy, zbiórki rzeczowe, gotowość przyjęcia potrzebujących. Proszę, nie ustawajmy w tej pomocy. Jeśli coś możemy zrobić wobec potęgi zła, to…
Caritas Gniezno buduje bazę osób i instytucji z naszego terenu mogących i chcących pomóc uchodźcom z Ukrainy. Jeśli dysponujesz miejscem noclegowym, transportem, mówisz po ukraińsku, jesteś psychologiem, chcesz być wolontariuszem, ale też jesteś gotowy podzielić się żywnością, środkami pierwszej potrzeby itd. zgłoś się. Uruchomiony został specjalny formularz.
W najbliższą niedzielę 27 lutego, a także w Środę Popielcową 2 marca w kościołach archidiecezji gnieźnieńskiej, podobnie jak w całej Polsce, zorganizowana zostanie zbiórka ofiar do puszek, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.
Wezwanie do modlitwy i postu w intencji pokoju w Ukrainie oraz pomoc dla uchodźców wojennych przybywających do Polski – były głównym tematem nadzwyczajnego zebrania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się online 25 lutego br.
„Wszyscy stanęliśmy w obliczu potworności wojny” – mówi abp Wojciech Polak zapewniając ponownie o swojej solidarności z Ukraińcami i prosząc o modlitwę, ale i konkretne wsparcie dla nich. „Bóg jest Bogiem pokoju, nie wojny i nic nie może usprawiedliwiać faktu, że chrześcijanie stają się okupantami swych sióstr i braci” – przypomina Prymas Polski.
Papież Franciszek zaapelował do wszystkich wierzących o podjęcie w Środę Popielcową 2 marca postu i modlitwy w intencji pokoju. O nieustawanie w modlitwie prosi też Prymas Polski abp Wojciech Polak. „Prośmy, aby Bóg dał światło w umysły i odwagę w serca, abyśmy dążyli do pokoju” – mówi abp Polak.
Synod młodych, synod parafialny i synod seniorów – w takich trzech częściach przebiegały konsultacje synodalne w parafii pw. św. Jerzego i św. Jadwigi w Kłecku. Spotkania odbyły się w dniach 18, 20 i 21 lutego i były poprzedzone etapem przygotowawczym, którego istotną część stanowiła modlitwa do Ducha Świętego oraz adoracja Najświętszego Sakramentu.
Prymas Polski abp Wojciech Polak zaprasza i apeluje o włączenie się w modlitwę za osoby skrzywdzone grzechem wykorzystania seksualnego. Dzień modlitwy i pokuty obchodzony będzie w Kościele w Polsce już po raz szósty w pierwszy piątek Wielkiego Postu przypadający w tym roku 4 marca. Tego dnia metropolita gnieźnieńskie będzie przewodniczyć Drodze Krzyżowej i Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej. Początek o…