Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodniczył w niedzielę 31 lipca uroczystościom 500-lecia budowy i 400-lecia poświęcenia kościoła parafialnego oraz obchodom odpustowym ku czci jego patronki św. Marii Magdaleny. „Jest to miejsce święte, naznaczone szczególną obecnością samego Boga. Jest to miejsce święte, nasycone modlitwą waszych przodków” – mówił.
Pielgrzymi z archidiecezji gnieźnieńskiej zmierzają na Jasną Górę w grupach kolorowych i promienistych. Tych, którzy pójść nie mogli, zapraszamy do duchowego towarzyszenia im w drodze. Codziennie o 21.00 na Facebooku PPAG transmitowany jest Apel Jasnogórski prowadzony przez poszczególne grupy. Na stronie internetowej pielgrzymki publikowane są także materiały formacyjne oraz kazania rekolekcjonisty ks. Dariusz Żochowski w formie audio.
„W sierpniu, miesiącu ważnych rocznic patriotycznych i świąt maryjnych, zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli do zachowania abstynencji od alkoholu – czytamy w Apelu Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych na sierpień” – miesiąc abstynencji 2022, podpisanym przez jego przewodniczącego bp. Tadeusza Bronakowskiego.
Po raz czterdziesty wyruszyły 28 lipca z Gniezna grupy kolorowe Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę. W drodze są już także grupy promieniste. „Niech wasza pielgrzymowanie będzie świadectwem dla świata, niech wasza modlitwa, wiara i entuzjazm zarażają innych” – mówił do pielgrzymów bp Radosław Orchowicz.
Zapraszamy na cykl rozmów w ramach trwającego w archidiecezji gnieźnieńskiej nawiedzenia kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Ksiądz Marcin Modrzyński rozmawia z ks. Piotrem Szymkowiakiem, proboszczem parafii pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa w Murowanej Goślinie, jedynej parafii w archidiecezji gnieźnieńskiej, gdzie otwarta została kaplica wieczystej adoracji.
Wieczernik. Nie wiemy, jak wyglądał ten historyczny. Czy ktoś Jezusowi i apostołom usługiwał. Ewangelista Marek wspomina tylko o sali dużej i „usłanej” czyli najprawdopodobniej wyłożonej matami lub dywanami do siedzenia i leżenia. W Wieczerniku odnajdujemy źródło Eucharystii. Kapłan trzymając dziś w rękach wysoko podniesione postaci Chleba i Wina czyni to samo, co Chrystus dwa tysiące lat temu.
W dniach 16-22 lipca Matka Boża w znaku kopii Obrazu Jasnogórskiego pielgrzymowała po dekanacie rogozińskim. Szlak nawiedzenia przebiegał przez siedem parafii:
Rozpoczął się 23. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. Ta coroczna inicjatywa przypomina o potrzebie zachowania bezpieczeństwa na drodze i połączona jest ze zbiórką pieniędzy na zakup środków transportu dla misjonarzy. Kwesta zostanie przeprowadzona w kościołach w całej Polsce.
„Parafia jako wspólnota ożywiona miłością, ma wymiar zarówno boski, jak i ludzki. Pod tym względem nie ma ona sobie równej” – mówił w niedzielę 24 lipca w Dziewierzewie (diecezja bydgoska) abp senior Henryk Muszyński podczas Mszy św. odpustowej i rocznicowej kościoła, który przed 30 laty konsekrował.
Parafia pw. bł. Jolenty w Gnieźnie organizuje konwój z pomocą humanitarną dla ukraińskiej parafii pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Samborze. Zbiórka potrzebnych rzeczy m.in. odzieży, koców, środków higienicznych, żywności potrwa do końca lipca. Dary zbierane są codziennie w godz. 17:30-19:00 w zakrystii kościoła bł. Jolenty.
Musimy zatem czuwać nad sobą i uczyć się przeżywać starość w sposób aktywny, także pod względem duchowym, pielęgnując nasze życie wewnętrzne poprzez wytrwałą lekturę słowa Bożego, codzienną modlitwę, regularne korzystanie z sakramentów i uczestnictwo w liturgii – napisał papież Franciszek w orędziu na II Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, który obchodzimy w tym roku 24 lipca.
Pod przewodnictwem abp. Jana Romeo Pawłowskiego z Rzymu odbyły się 22 lipca w Lisewie Kościelnym uroczystości odpustowe ku czci patronki św. Marii Magdaleny połączone z obchodami 100-lecia powstania Miejsca Pamięci Powstańców Wielkopolskich.