Do środy 23 kwietnia przedłużamy proces akredytacji mediów na uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha i centralne obchody 1000-lecia koronacji królewskich w Gnieźnie (26-27 kwietnia 2025). Dla akredytowanych dziennikarzy będą wyznaczone miejsca wewnątrz katedry. O miejscu i terminie wydawania akredytacji oraz o szczegółach dotyczących uroczystości poinformuję w korespondencji mailowej. Pozostaję do dyspozycji w kwestii jakichkolwiek pytań i wątpliwości rzecznik@archidiecezja.pl, 664993628. Z…
Zapraszamy w Wielki Czwartek o 10.00 na transmisję Mszy św. krzyżma z katedry gnieźnieńskiej, pod przewodnictwem i z homilią Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Podczas liturgii zgromadzeni kapłani odnowią kapłańskie przyrzeczenia, a abp Wojciech Polak pobłogosławi oleje chorych i katechumentów oraz konsekruje krzyżmo.
Prymas Polski abp Wojciech Polak zaprasza na uroczystości 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta, które odbędą się w Gnieźnie 26 i 27 kwietnia, razem z obchodami odpustowymi ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski. Uroczystości będą miały charakter państwowy i kościelny.
Prymas Polski abp Wojciech Polak mianował ks. kan. Macieja Lisieckiego, proboszcza parafii pw. Świętej Trójcy w Gnieźnie, wicedziekanem dekanatu gnieźnieńskiego I na okres kolejnych 5 lat.
Był Bolesław wielki i ciężki, że ledwie na koniu mógł usiedzieć, ale bystrego umysłu. W roku 1025 – prawdopodobnie na Wielkanoc – na jego własny rozkaz i bez przyzwolenia papieża biskupi polscy ukoronowali go na króla.
Pragniemy podzielić się kilkoma refleksjami po wspólnie przeżytym weekendzie rekolekcyjnym w dniach 14–16 marca 2025 roku, w gościnnych progach Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Gnieźnie.
Archidiecezjalny Konkurs z okazji Roku Jubileuszowego 2025, 1000. rocznicy koronacji królewskich w katedrze gnieźnieńskiej i 1025. rocznicy archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej pt. „Święty Wojciech – pielgrzym nadziei”, którego organizatorami są: Fundacja św. Wojciecha-Adalberta i Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, został rozstrzygnięty.
W sobotę 12 kwietnia w gnieźnieńskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym odbył się wielkopostny dzień skupienia dla gnieźnieńskiego duszpasterstwa miłośników liturgii dawnej. Uczestnicy (12 osób) najpierw wysłuchali konferencji ks. Arkadiusza Ksyckiego o pokucie.
Mieszkańcy Rogoźna oraz zaproszeni uczcili 85. rocznicę drugiej masowej deportacji Polaków na Sybir oraz 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Obchody rozpoczęła Mszy św. w kościele pw. Ducha Świętego w Rogoźnie, którą w intencji wszystkich ofiar i poszkodowanych odprawił kapelan Sybiraków ks. kan. Adam Czechorowski. Poświęcony został także różaniec Sybiraków, na paciorkach którego zaznaczono tragiczną wędrówkę wywiezionych. Różaniec wykonali uczniowie Szkoły Podstawowej…
Chrzest Polski, a właściwie chrzest przyjęty przez Mieszka I, był bez wątpienia aktem wiekopomnym. Wprawdzie z wydarzeniem tym wiąże się wiele niewiadomych: data, miejsce, szafarz, jak i imię chrzestne księcia, to jednak decyzja władcy Polan o przyjęciu chrześcijaństwa zaważyła na całych dziejach państwa, które przyszło mu współtworzyć.
Tłum ludzi i oklaski na koniec. W Niedzielę Palmową 13 kwietnia na Placu św. Wojciecha u stóp katedry gnieźnieńskiej wystawione zostało Misterium Męki Pańskiej oparte na Ewangelii św. Jana i nawiązujące do najdawniejszej historii Polski poprzez postać narratora św. Wojciecha. Było to pierwszy tak duży plenerowy spektakl pasyjny przygotowany w Gnieźnie.
Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodniczył w niedzielę 13 kwietnia na Ostrowie Lednickim k. Gniezna Mszy św. z okazji obchodzonego 14 kwietnia Narodowego Święta Chrztu Polski. Jak mówił, zapoczątkował on „błogosławiony ciąg łaski, świateł i mocy Bożych”, który także dla nas jest ogromnym zobowiązaniem.