„To był trudny rok, choć nie brakowało w nim wydarzeń radosnych i niosących nadzieję” – mówi Prymas Polski abp Wojciech Polak podsumowując mijający 2021 rok. Wśród najpilniejszych wyzwań stojących przed Kościołem wymienia „szukanie drogi do młodego człowieka, który jest dziś często krytyczny wobec instytucji, ale nie wobec wiary.
Informujemy, że w dniach 31 grudnia 2021 i 7 stycznia 2022 Kuria Metropolitalna w Gnieźnie i Trybunał Metropolitalny będą nieczynne.
Prymas Polski abp Wojciech Polak udziela wszystkim wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na terenie archidiecezji dyspensy od obowiązku zachowania w dniu 31 grudnia 2021 wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i charakteru pokutnego tego dnia. Jednocześnie abp Wojciech Polak zachęca do modlitwy w intencji Ojca Świętego Franciszka oraz praktykowania uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia.
Mszą św. w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła rozpoczęły się 28 grudnia w Gnieźnie obchody 103. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Tego dnia w 1918 roku w Gnieźnie powstańcy zajęli koszary niemieckiej piechoty, magistrat, dworzec, gazownię i wiele innych strategicznych obiektów. Stąd powstanie rozlało się na całą Ziemię Gnieźnieńską i dalej na Kujawy.
Prymas Polski abp Wojciech Polak zwolnił ks. kan. Jarosława Bogacza z funkcji dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego w Gnieźnie i mianował go rektorem kościoła rektorskiego pw. św. Jana Chrzciciela w Gnieźnie. Dekret wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku.
Dotkliwie germanizowana i ciemiężona Ziemia Gnieźnieńska wyzwoliła się w ciągu zaledwie czterech dni i to głównie o własnych siłach. Wyjazd Niemców odbył się bez żadnych trudności . Jak wspominał w pamiętnikach Zygmunt Kittel, podczas ich przemarszu ludność miasta zachowała się wzorowo. „U niejednego zjawiła się łza radości na widok opuszczających nas wojsk znienawidzonych, lecz wstrzymano się od wszelkich złośliwych uwag….
Trudno wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia bez bożonarodzeniowej szopki w kościele. Mniejsze, większe, z figurami i symbolami – wszystkie żłóbki są piękne, bo w ich przygotowanie włożono wiele serca. Zapraszamy do galerii naszych parafialnych stajenek.
Wielkopolanie łączyli umiejętnie zdolności żołnierskie z dobrym gospodarowaniem, zmysłem organizacyjnym i zdyscyplinowaniem. W moim przekonaniu, gdyby Powstanie Wielkopolskie nie wybuchło, nasza granica zachodnia, ale i międzywojenna granica Polski wyglądałaby bardziej niekorzystnie – mówi prof. Janusz Karwat z Instytutu Kultury Europejskiej UAM, badacz powstań na ziemiach polskich zaboru pruskiego, przede wszystkim Powstanie Wielkopolskie 1918-1919.
25 grudnia br. zmarł śp. ks. Andrzej Matuszak, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Wielowsi (diecezja kaliska). Uroczystości pogrzebowe odbędą się wg następującego porządku: 30 grudnia (czwartek) godz. 11.00 – Msza św. żałobna w kościele parafialnym w Wielowsi. 31 grudnia (piątek) godz. 11.00 – Msza św. pogrzebowa w kościele parafialnym pw. św. Jakuba Większego Apostoła w Bługowie (diecezja bydgoska). Po…
Za rodziny i małżeństwa, ale także za młodzież, która szuka swego miejsca w świecie, za narzeczonych, za dzieci, zwłaszcza te zaniedbane i porzucone, za wdowców i wdowy, którzy opłakują swoich małżonków i za rozbite rodziny modlono się w Niedzielę Świętej Rodziny w katedrze gnieźnieńskiej.
„Narodzenie Jezusa jest wydarzeniem, od którego historia nie może uciec. Może próbować nadać mu odmienny sens. Może je wtłoczyć w ramy komercji i konsumpcjonizmu. Może usiłować przeżywać je bez Jezusa. Nie może jednak przed nim uciec” – mówił w uroczystość Bożego Narodzenia Prymas Polski abp Wojciech Polak.
„Tajemnica betlejemskiego żłobu, gdzie spoczął Bóg-człowiek, uczy nas szacunku dla człowieka. Bardzo nam tej nauki dziś potrzeba. W naszych rodzinach, w Kościele, w zwaśnionym i podzielonym społeczeństwie. Potrzeba tej nauki rządzącym i rządzonym” – mówił w Noc Bożego Narodzenia abp Wojciech Polak.