Zapraszamy w niedzielę 2 lutego o godzinie 15:00 na transmisję Mszy św. sprawowanej z okazji Dnia Życia Konsekrowanego. Dzień ten będzie obchodzony również jako Jubileusz Osób Zakonnych. Eucharystii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi Prymas Polski abp Wojciech Polak.
1 lutego przypada rocznica poświęcenia bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie. Prymas Polski abp Wojciech Polak zaprasza tego dnia kapłanów i wiernych archidiecezji gnieźnieńskiej do uczestnictwa w uroczystej Mszy św., która celebrowana będzie w bazylice o godz. 18.00.
W wieku 87 lat zmarła śp. Halina Trzaskawka, mama ks. dr. Tomasza Trzaskawki, wikariusza biskupiego ds. stałej formacji kapłańskiej. Pogrzeb w sobotę 1 lutego pod przewodnictwem biskupa Radosława Orchowicza, o godz. 12.00 Msza św. pogrzebowa w kościele pw. Chrystusa Wieczystego Kapłana w Gnieźnie, następnie uroczystości na cmentarzu św. Wawrzyńca przy ul. Witkowskiej w Gnieźnie. Wieczny odpoczynek…
Zmarł ks. kan. Andrzej Trzemżalski, długoletni proboszcz parafii w Podlesiu Kościelnym, emerytowany dziekan dekanatu kłeckiego. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 1 lutego o godzinie 11.00 w parafii w Podlesiu Kościelnym pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.
Po raz kolejny z inicjatywy absolwentów i słuchaczy Prymasowskiego Studium Teologiczno-Pastoralnego w Gnieźnie zorganizowano dzień skupienia dla osób pragnących pogłębić swoją więź z Bogiem i umocnić wiarę we wspólnocie. Spotkanie odbyło się w gnieźnieńskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w minioną sobotę, 25 stycznia, w Święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła.
W niedzielę 2 lutego przeżywać będziemy Święto Ofiarowania Pańskiego, a tym samym kolejny Dzień Życia Konsekrowanego. Chcemy, by w tym roku w naszej archidiecezji miał on szczególny charakter i był przeżywany jako Jubileusz Osób Zakonnych.
W 86. roku życia i 60. roku kapłaństwa zmarł ks. Benedykt Konieczka – proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Solcu Kujawskim w latach 1990-2012. Urodził się w 1939 roku w miejscowości Góra niedaleko Żnina. Święcenia kapłańskie przyjął 6 czerwca 1964 roku z rąk bł. kard. Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Polski, następnie objął parafie w Śmiłowie, Bydgoszczy, Pleszewie, Gąsawie,…
„Słuchać uważnie, rozważać starannie, postępowaniem swoim poświadczać” – takich wskazówek udzielił bp Radosław Orchowicz jedenastu alumnom Arcybiskupiego Seminarium Duchowego w Poznaniu, którzy w Niedzielę Słowa Bożego, 26 stycznia, przyjęli z jego rąk posługę lektoratu. Nowi lektorzy pochodzą z archidiecezji gnieźnieńskiej, archidiecezji poznańskiej i diecezji kaliskiej.
W ramach obchodów Roku Jubileuszowego i 800-lecia wielkiego dzieła jakim jest „Pieśń słoneczna” autorstwa św. Franciszka z Asyżu oraz z okazji1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego we franciszkańskim kościele pw. św. Bonawentury w Pakości odbył się II Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej Kolęd”.
Z ustanowienia papieża Franciszka, III niedziela zwykła obchodzona jest w całym Kościele jako Niedziela Słowa Bożego. W tym roku przypada ona 26 stycznia. Inicjatywa ta ma sprawić, aby w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego.
Studenci muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zapraszają na Jasełka inspirowane sztuką „Betlejem Polskie” Lucjana Rydla. Wydarzenie będzie miało miejsce najpierw w Bazylice pw. Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie w sobotę 1 lutego po Mszy św. o 18.00, a następnie w katedrze gnieźnieńskiej w niedzielę 2 lutego po Mszy św. o 10.00. ZAPRASZAMY.
Jest najstarszą metropolią kościelną w Polsce. Decyzja o jej utworzeniu zapadła już w 999 roku, w Rzymie, przy okazji kanonizacji św. Wojciecha. Papieski dekret został zrealizowany i ogłoszony na słynnym Zjeździe Gnieźnieńskim w roku 1000, a pierwszym arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim został Radzym Gaudenty – brat przyrodni św. Wojciecha, który sam o sobie mówił „biskup św. Wojciecha”.