„Polska nie jest niczyją własnością, jest powierzona nam wszystkim” – mówił 3 maja w Gnieźnie bp Krzysztof Wętkowski, wskazując na potrzebę osobistego i narodowego uporządkowania oraz przestrzegając przed brakiem dalekowzroczności i rozwagi w działaniu, które tak często w naszych dziejach okazały się tragiczne w skutkach.
„Miłość ojczyzny, umiłowanie rodzimej kultury i tradycji nie dotyczy bowiem wyłącznie przeszłości, ale ściśle się wiąże z naszą dzisiejszą zdolnością do ofiarnego i solidarnego budowania wspólnego dobra” – piszą biskupi w dokumencie o patriotyzmie
.
Formacyjne spotkania dla nauczycieli religii są organizowane przez Wydział Katechetyczny już od kilkunastu lat w czterech rejonach archidiecezji gnieźnieńskiej. Również w tym roku wszyscy uczący religii spotkali się i wspólnie modlili w Chodzieży, Lądzie, Inowrocławiu i Gnieźnie.
„Podobnie jak w poprzednich wyprawach misyjnych, w tym samym składzie: z ks. bp. Andrzejem Dziubą, ks. kan. Ryszardem Pruczkowskim w lutym odbyliśmy podróż do Afryki – do Zambii…” Publikujemy relację uczestnika ks. Stefana Balcerzaka.
Kanonicy Kapituły przy Kościele Kolegiackim pw. św. Jerzego na Zamku Gnieźnieńskim oraz wspólnota gnieźnieńskiego seminarium duchownego spotkali się 24 kwietnia na wspólnej modlitwie w kościele dedykowanym męczennikowi.
Z okazji 600-lecia prymasostwa w Polsce wydany został w wersji albumowej Poczet Prymasów Polski. Wydawnictwo liczy 160 stron i zawiera biogramy oraz portrety 59 Prymasów Polski. Do nabycia w Księgarni Archidiecezjalnej w Gnieźnie.
… czyli tylko dla prawdziwych wojowników to cykl spotkań przeznaczonych dla mężczyzn, którzy chcą poznawać i na serio traktować wiarę, swoje zaangażowanie w Kościół, powołanie do bycia mężczyzną, ojcem, mężem lub księdzem. To przestrzeń, w której można wspólnie wzrastać.
Opiece św. Wojciecha zawierzył pasterzy i wiernych Kościoła w Polsce papież Franciszek pozdrawiając Polaków podczas środowej audiencji ogólnej. „Zachowajcie żywą, dla przyszłych pokoleń, waszą tradycję duchową i kulturalną, jaka wyrosła na jego krwi” – zachęcił papież.
Rok 2017 przywołuje wiele ważnych rocznic, o których warto pamiętać i w szczególny sposób przeżywać. Jedną z nich jest 40. rocznica przejścia do wieczności „zapomnianego męczennika” okresu terroru stalinowskiego, bohatera Kościoła w Polsce, abp. Antoniego Baraniaka.
Księga Daniela oraz Apokalipsa św. Jana stanowiły zakres merytoryczny części pisemnej i ustnej podczas etapu diecezjalnego XXI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, który odbył się 25 kwietnia w gnieźnieńskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym.
W roku jubileuszu 20-lecia nadania Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” statusu organizacji katolickiej, okolicznościowy medal otrzymał arcybiskup senior Henryk Muszyński. Uroczyste wręczenie odznaczenia nastąpiło 22 kwietnia w siedzibie gnieźnieńskiego oddziału organizacji.
Gniezno od sześciu wieków cieszy się obecnością i posługą Prymasów Polski. Za to bogate dziedzictwo dziękowało 23 kwietnia, podczas dorocznych uroczystości ku czci patrona miasta i Polski.