W Kokotku odbyło się spotkanie Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży. W obradach uczestniczył także bp Radosław Orchowicz, który za św. Janem Bosko, którego liturgiczne wspomnienie przypada 31 stycznia, mówił, by do młodych iść z Jezusem bez uprzedzeń, lęków i stereotypów.
Żyją wśród nas, możemy ich spotkać na ulicach, w szkole, w przedszkolu czy szpitalu, niektórzy z nich żyją za murami klasztorów, prowadząc życie kontemplacyjne. Osoby zakonne podejmują wyjątkową i niepopularną formę życia. Żyją według określonej zakonnej reguły. Ślubują czystość, ubóstwo i posłuszeństwo. Różnią się nie tylko charyzmatami, posługami czy kolorami habitów. Tylko Boża łaska i żywa relacja z Jezusem nadaje…
W poniedziałek 5 lutego rozpocznie się w parafii pw. św. Wojciecha w Wągrowcu nawiedzenie Figury św. Michała Archanioła z Groty Objawień na Gargano, które potrwa do 7 lutego. Zapraszamy wiernych z archidiecezji gnieźnieńskiej, zwłaszcza z rejonu wągrowieckiego, do uczestnictwa w wydarzeniu. Program nawiedzenia na plakacie poniżej.
W sobotę 3 lutego w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie odbędzie się spotkanie warsztatowe w ramach cyklu spotkań zapoczątkowanych przez październikowe Forum Duszpasterskie. Osoby zainteresowane udziałem zapraszamy do zgłaszania się poprzez formularz internetowy. Gościem i prowadzącym spotkanie będzie dominikanin o. Tomasz Grabowski, szef wydawnictwa „W drodze”.
Siostry karmelitanki bose z Gniezna napisały list do wspólnot parafialnych archidiecezji gnieźnieńskiej z podziękowaniem za życzliwość oraz wsparcie i pamięć o ich ukrytym życiu. „Dziękując za Waszą obecność czujemy się obdarowane i ogarnięte Waszą przyjacielską pamięcią” – pisze w imieniu sióstr przełożona wspólnoty s. Maria Magdalena od Miłosierdzia Bożego.
Są takie miejsca na świecie, w których serca Polaków biją mocniej i radośniej. Do takich miejsc należy w Jerozolimie Stary Dom Polski, usytuowany w Starym Mieście, w pobliżu Via Dolorosa, Golgoty i Bożego Grobu. Zapraszamy 2 lutego o 16.10 do TVP Historia na film dokumentalny „Polskie Serce Jerozolimy”.
1 lutego przypada rocznica poświęcenia bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie. Prymas Polski abp Wojciech Polak zaprasza tego dnia kapłanów i wiernych archidiecezji do uczestnictwa w uroczystej Mszy św., która celebrowana będzie w katedrze o godz. 18.00.
W długi weekend 1-3 maja 2024 w Gnieźnie odbędzie się kongres o sakramencie małżeństwa organizowany przez Fundację Misterogrande przy współpracy Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Ruszyły zapisy. Już dziś zapraszamy małżonków, narzeczonych, księży, osoby indywidualne i konsekrowane.
Z inicjatywy absolwentów i słuchaczy Prymasowskiego Studium Teologiczno-Pastoralnego w Gnieźnie zorganizowano dzień skupienia dla osób pragnących pogłębić swoją więź z Panem Bogiem. Spotkanie odbyło się 27 stycznia w gnieźnieńskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym. Oprócz licznej grupy osób związanych ze studium, w skupieniu wzięli udział wierni zainteresowani inicjatywą, również spoza archidiecezji gnieźnieńskiej.
Gdy dowiedział się, dokąd ma pojechać, zaniemówił z wrażenia. Papua Nowa Gwinea. Gdzie to jest? Pięćdziesiąt lat temu nie było praktycznie żadnych informacji o tym kraju. Na miejscu okazało się, że o wszystko trzeba zatroszczyć się samemu. – Życie tam w niczym nie przypominało tego, jakie wiodłem w Polsce – wspominał później ks. Muszyński.
„Módlmy się o pokój w Ziemi Świętej. Módlmy się, aby różnice zostały rozwiązane przez dialog i negocjacje, a nie przez górę zabitych po obu stronach” – prosił słowami papieża Franciszka Prymas Polski abp Wojciech Polak. Do trwającej na Bliskim Wschodzie wojny metropolita gnieźnieński nawiązał w homilii Mszy św. sprawowanej z udziałem dam i kawalerów zakonu z prowincji wrocławskiej, modlących się…
W przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu (27 stycznia) odbył się w Słupcy XXVII Dzień Judaizmu zorganizowany przez Muzeum Regionalne w Słupcy, Zespół Szkół Ekonomicznych i parafię pw. św. Wawrzyńca.