Klerycy Archidiecezji Gnieźnieńskiej wraz ze swoimi rodzicami i rodzeństwem spotkali się w niedzielę 29 września w budynku Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie z Prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem, ks. bp. Radosławem Orchowiczem oraz przełożonymi seminaryjnymi.
Po wakacyjnej przerwie w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej wznowiono cykl wykładów poświęconych koronacjom królewskim w katedrze gnieźnieńskiej. W sobotę 28 września o bazylice prymasowskiej jako miejscu obrzędów koronacyjnych pierwszych władców Polski opowiedział archeolog dr Tomasz Janiak.
W sobotę 28 września, w Godzinie Miłosierdzia, przy kościele pw. św. Mikołaja w Skokach odbyła się wspólna modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego w ramach ogólnoświatowej inicjatywy Iskra Bożego Miłosierdzia. Wśród intencji było wołanie o pokój w miejscach ogarniętych wojną i bezprawiem oraz powrót uchodźców do ojczystych krajów.
O tym, że modlitwa to „męska sprawa” przekonywali uczestnicy 8. Męskiego Oblężenia Jasnej Góry, które odbyło się 28 września z udziałem mężczyzn z całej Polski. U Matki Bożej zgromadzili się przedstawiciele różnych organizacji męskich m.in.: Mężczyźni Świętego Józefa, Wojownicy Maryi, Rycerze Jana Pawła II czy Rycerze Kolumba. Z archidiecezji gnieźnieńskiej towarzyszyli im bp Radosław Orchowicz i ks. kan. Przemysław Kwiatkowski.
Z okazji wspomnienia św. Wincentego a Paulo, założyciela i patrona Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia, w sobotę 28 września, w domu zgromadzenia przy ul. Lecha w Gnieźnie, gdzie prowadzona jest przez siostry szarytki i Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej jadłodajnia dla ubogich, sprawowana była Msza św., podczas której wraz z siostrami i członkiniami Stowarzyszenia Pań Miłosierdzia modlili się bezdomni, samotni i ubodzy z Gniezna.
„Wszyscy potrzebujemy nadziei. Potrzebuje jej Kościół, potrzebują nasze parafie, potrzebuje podzielone społeczeństwo. Bądźmy znakiem nadziei” – prosił abp Wojciech Polak podczas inauguracji nowego roku formacji w Prymasowskim Studium Teologiczno-Pastoralnym w Gnieźnie.
W niedzielę 29 września 2024 r. obchodzimy w Kościele katolickim 110. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Ogłoszone orędzie papieża Franciszka na ten dzień („Bóg idzie ze swoim ludem”) zwraca naszą uwagę na wspólnotowy wymiar losu milionów migrantów i uchodźców we współczesnym świecie. Osoby te nie mogą pozostać osamotnione w przeżywaniu swoich dramatycznych decyzji o emigracji lub przymusowej ucieczce.
„Wielu migrantów doświadcza Boga jako towarzysza podróży, przewodnika i kotwicy zbawienia. Jemu powierzają się przed wyruszeniem, i do Niego zwracają się w potrzebie. W Nim szukają pocieszenia w chwilach rozpaczy” – pisze papież Franciszek w orędziu na 110. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, który obchodzony jest 29 września. Publikujemy pełną treść słowa papieża.
W gnieźnieńskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym odbyło się 27 września spotkanie podsumowujące wakacyjny obóz studentów stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, który odbył się w lipcu w Gnieźnie pod hasłem „Powrót do źródeł”. Za pomoc w organizacji wydarzenia dziękowali Prymas Polski abp Wojciech Polak i ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący zarządu FDNT.
W sobotę 28 września br., w rocznicę beatyfikacji ks. Michała Sopoćki, o godzinie 15.00 na placach, rogach i skrzyżowaniach ulic miast, a także w innych miejscach publicznych i na wiejskich rozdrożach pojawią się ludzie, by odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Uczestnicy tej akcji modlić się będą o miłosierdzie dla siebie, bliskich, Ojczyzny, Kościoła i świata. Do tej akcji, która przypomina…
„Wciąż potrzebujemy ugruntowania w nas samych, zwłaszcza w prowadzących procesy kanoniczne, w nas biskupach, w pracownikach kurii i sądów, tej świadomości, że odpowiedzialna i dalekowzroczna odpowiedź Kościoła na dramat wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży musi mieć również charakter prawny” – mówił abp Wojciech Polak do szkolących się w Gnieźnie oficjałów, kanclerzy, pracowników kurii i sądów.
W roku 40. rocznicy męczeństwa błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki prośmy Boga o dar prawdy i wolności w sercach, w Ojczyźnie i na świecie. Prośmy również o kanonizację błogosławionego, skromnego kapłana z Podlasia, aby jego świadectwo dotarło do całego świata – czytamy w Liście Pasterskim Konferencji Episkopatu Polski „Ksiądz Jerzy Popiełuszko, Patron Współczesnej Wolności”, który będzie czytany w kościołach w najbliższą…