Zapraszamy w niedzielę 28 lutego o 15.00 na transmisję nabożeństwa Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym ks. Wojciecha Orzechowskiego, diecezjalnego duszpasterza młodzieży oraz Mszę św. z katedry gnieźnieńskiej. Transmisja również w kolejne niedziele Wielkiego Postu.
Zbliża się termin dorocznej pielgrzymki maturzystów archidiecezji gnieźnieńskiej na Jasną Górę. Podobnie jak w roku ubiegłym obostrzenia związane z pandemią uniemożliwiają wyjazdy grupowe. Dlatego wyjazd zbiorowy się nie odbędzie. Na Jasną Górę uda się jednak w poniedziałek 8 marca delegacja młodych
„Jezu, gubiąc Twoje oblicze gubię Boga w moim życiu. Ile razy przestaję patrzeć na Twą twarz, tyle razy w moim sercu pojawia się ciemność i pustka”. Transmitowaliśmy nabożeństwo Drogi Krzyżowej z kaplicy Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego (pallotynek) w Gnieźnie.
Wszystkich, którzy z uzasadnionych powodów, także z powodu wciąż obowiązujących ograniczeń co do liczby uczestników liturgii, nie mogą uczestniczyć w nabożeństwach pasyjnych i niedzielnej Mszy św. zapraszamy do oglądania realizowanych przez nas transmisji na stronie archidiecezjalnej, Facebooku bądź na kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej.
W orędziu na Wielki Post papież Franciszek zachęca do szczególnej czujności i uważności w wypowiadaniu słów, do używania takich, które koją, dają pociechę i pobudzają, a nie takich, które poniżają, zasmucają i są wyrazem pogardy.
Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie zaprasza chłopaków w wieku 17+ na STACJONARNY dzień skupienia ze św. Józefem. Spotkanie odbędzie się 13 marca w godzinach 9:00 -18:00, oczywiście z zachowaniem norm sanitarnych.
Zapraszamy w niedzielę 21 lutego o 15.00 na transmisję nabożeństwa Gorzkich Żali i Mszę św. z katedry gnieźnieńskiej pod przewodnictwem i z kazaniem pasyjnym ks. Wojciecha Orzechowskiego, diecezjalnego duszpasterza młodzieży. Transmisja również w kolejne niedziele Wielkiego Postu.
„Wpierw troska o skrzywdzonych, potem ratunek dla grzesznika. Wybacz, Panie, Kościołowi przypadki, w których tę prawidłowość odrzucono”. W katedrze gnieźnieńskiej modlono się pod przewodnictwem Prymasa Polski za osoby wykorzystane seksualnie przez duchownych.
„Grzech pychy niszczy nie tylko nasze relacje z Bogiem, ale niszczy też nasze relacje z drugim człowiekiem. Pycha to kult własnej wspaniałości. Jeśli mam w sercu pychę to potrzebuję drugiego tylko po to, aby mnie chwalił i adorował” – mówi ks. Paweł Rybak, prefekt Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, w pierwszej konferencji nt. grzechów głównych. Zapraszamy do obejrzenia.
„W Bazylice Gnieźnieńskiej biskup Kloske nad czterema diakonami wyciągnął błogosławiące ręce. Duch Święty wyrył w duszach naszych niezatarte znamię. Wychodziliśmy z aureolą kapłaństwa na skroni. I rozpoczęła się kapłańska droga – wzniosła, królewska, ale wąska i stroma”. 19 lutego mija 100. rocznica święceń kapłańskich Sługi Bożego ks. Ignacego Posadzego.
19 lutego Kościół w Polsce po raz trzeci przeżywać będzie dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Jest on – jak przypomina abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, odpowiedzią na apel papieża Franciszka, który wezwał, abyśmy solidarnie wzięli na siebie odpowiedzialność za ból braci i sióstr zranionych na ciele i duszy.
Prymas Polski przewodniczył w Środę Popielcową wieczorem w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. na rozpoczęcie Wielkiego Postu. „To nasza droga powrotna do Boga” – mówił abp Wojciech Polak podkreślając, że kierunek tej drogi wyznacza słyszane w Środę Popielcową wezwanie Pana: „nawracajcie się do mnie”.