Około 60 tysięcy świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom trafiło do parafii archidiecezji gnieźnieńskiej. Cena małej świecy to 8 zł, dużej 18 zł, wartości rzeczywistej, pozaekonomicznej nie można jednak oszacować, bo nie da się wycenić pomocy, dobrej woli i troski o innych.
Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie zaprasza młodzież męską od 15 roku życia i starszych na Adwentowy Dzień Skupienia, który odbędzie się w sobotę 17 grudnia w godzinach 10.00-17.00 w seminarium. Udział jest bezpłatny. Zapisy przez formularz dostępny poniżej. Warto zabrać zeszyt, długopis, Pismo Św., obuwie halowe i strój sportowy.
„Jesteśmy Kościołem – wspólnotą braterstwa i miłości”. Tak brzmiało hasło tegorocznych rekolekcji adwentowych dla członków Parafialnych Zespołów Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, które odbyły się w dniach 25-27 listopada w domu Sióstr Pallotynek w Gnieźnie.
Zostało jeszcze kilka wolnych miejsc na rozpoczynające się w najbliższą sobotę 3 grudnia wykłady z historii sztuki, które organizuje Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Wykłady odbywać się będą co sobotę do 18 marca 2023. Osoby, które ukończą kurs, otrzymają certyfikat umożliwiający podjęcie pracy przewodnika.
Dla chrześcijan Adwent to radosny czas przygotowania na przyjście Pana. Adwent odnosi się zarówno do naszego duchowego przygotowania na przyjście Boga w ludzkim ciele, jak i na Jego ostateczne przyjście w Jezusie na dzień Sądu nad światem.
Liturgiczna Służba Ołtarza zachęca do wstąpienia w jej szeregi. Na kanałach społecznościowych LSO oraz archidiecezji gnieźnieńskiej opublikowany został krótki film, w którym ponad czterdziestu ministrantów, lektorów, ceremoniarzy i animatorów LSO mówi, dlaczego warto. Do służby przy ołtarzu zachęca też diecezjalny duszpasterz LSO ks. Jakub Dębiec i bp Radosław Orchowicz.
„Trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy. Trudna to dziś wiara. Dla wielu bardzo trudna. Może także dlatego, że do końca nie rozumiemy, czym jest Kościół Chrystusa, że tak naprawdę nie jest tylko nasz, lecz należy do Niego” – mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. z nieszporami sprawowanej 26 listopada w katedrze gnieźnieńskiej na rozpoczęcie Adwentu.
Czym jest piosenka religijna, jak się zmieniała na przestrzeni ostatniego półwiecza, a także jakie jest jej miejsce w Kościele rozmawiano w sobotę 26 listopada w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Spotkanie zorganizowano z okazji 60. rocznicy rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II oraz 25-lecia zespołu „Metanoia”, który swoją działalność rozpoczynał w katedrze gnieźnieńskiej.
„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.
W dniach 13-23 listopada Matka Boża w znaku Jasnogórskiego Obrazu Nawiedzenia peregrynowała pod dekanacie wrzesińskim I. Maryja przybyła do dziesięciu parafii:
W wigilię uroczystości św. Katarzyny Aleksandryjskiej, 24 listopada, w kościele pw. Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu sprawowana była Msza św. w intencji żyjących i zmarłych pracowników kolei oraz ich rodzin. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. kan. Paweł Kowalski, proboszcz parafii i diecezjalny duszpasterz kolejarzy.
„Wierzę w Kościół Chrystusowy” to hasło nowego programu duszpasterskiego, którego realizacja rozpocznie się w Kościele wraz z Adwentem, który 27 listopada otworzy nowy rok liturgiczny. Tym razem, w odróżnieniu od lat ubiegłych, program zaplanowano na jeden rok. Jest to związane z potrzebą uwzględnienia w nim aktualnej sytuacji Kościoła i wyrastających z niej wyzwań.