Nasi pielgrzymi są coraz bliżej Jasnej Góry. Ale nie musimy ruszać aż tak daleko, by pokłonić się Matce Bożej. Wśród dwunastu sanktuariów archidiecezji gnieźnieńskiej osiem to sanktuaria maryjne, nawiedzane przez wiernych od stuleci.
Trwa Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę. W poniedziałkowy wieczór 30 lipca, w drodze powrtotnej z Warszawy grupy kolorowe odwiedził abp Wojciech Polak. Prymas Polski spotka się z pątnikami także na Jasnej Górze, gdzie jak co roku wyjdzie im na spotkanie.
Do poddania się Duchowi Świętemu, otwarcia na Jego działanie i zaufania Mu zachęcał uczestników II Kongresu Młodzieży Polonijnej abp Wojciech Polak. Prymas Polski modlił się z młodymi 30 lipca 2018 w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP na warszawskich Bielanach.
O potrzebie większej troski, wrażliwości i szacunku wobec osób starszych mówił w niedzielę w sanktuarium św. Anny w Oleśnie abp Wojciech Polak. Prymas Polski odprawił Mszę św. z okazji 500-lecia miejscowego kościoła dedykowanego matce Najświętszej Maryi Panny.
Oprócz kolorowych na Jasną Górę zmierzają też grupy promieniste PPAG. Pierwsze z nich wyruszyły 26 lipca. Idą własnymi trasami jednak z tym samym programem i hasłem „ObDARowani”. Wszystkie grupy spotkają się 5 sierpnia u Matki Bożej.
W Gnieźnie trwa Festiwal Kultury Słowiańskiej – Koronacja Królewska. W ramach wydarzenia w sobotni wieczór na elewacji katedry gnieźnieńskiej obejrzeć było można animowany spektakl w technologii 3D videomapping, opowiadający historię pierwszej stolicy Polski.
Pod hasłem „Obdarowani” wyruszyła w 28 lipca Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę. Pątniczy szlak przemierza dwanaście grup promienistych i pięć kolorowych. Ostatnie modliły się przed drogą u św. Wojciecha w katedrze gnieźnieńskiej.
W sobotę z Gniezna wyruszy Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę. Pątnicy dotrą do celu 5 sierpnia. Ale pokłonić się Królowej Polski mogą także wcześniej. W katedrze znajduje się bowiem jedna z najstarszych kopii jasnogórskiego wizerunku.
Motory, rowery, a nawet rolki. Tradycyjnie w dniu św. Krzysztofa w parafiach odbyło się błogosławieństwo kierowców i święcenie pojazdów. To także dzień bezpiecznego kierowcy i okazja do wsparcia misjonarzy.
W dniach 16-23 lipca odbyła się druga edycja Archidiecezjalnej Szkoły Animatora LSO. Podobnie jak w roku ubiegłym zorganizowana została w miejscowości Maniowy położonej malowniczo między Tatrzańskim, Pienińskim, a Gorczańskim Parkiem Narodowym.
W ostatnim tygodniu probacji, kapłani uczestniczący w tym czasie odnowy, udali się do Gniezna, by tam, przy złożonym w bazylice prymasowskiej pw. Wniebowzięcia NMP sercu założyciela modlić się na różańcu w intencji Towarzystwa, jego odnowy oraz nowych powołań zakonnych i kapłańskich.
Jak co roku Wągrowiec powrócił do swojego cysterskiego dziedzictwa. W sobotę 21 lipca w pocysterskim klasztorze odbył się XXI Wągrowiecki Festyn Cysterski z licznymi pokazami, średniowiecznymi warsztatami i jarmarcznym teatrem.