„Nie ustawajcie w dążeniach, aby wasza miłość była każdego dnia doskonalsza, a dobro drugiego człowieka było dobrem najwyższym” – mówił bp senior Bogdan Wojtuś do małżonków, którzy 28 września w kościele parafialnym w Kaczanowie dziękowali za wspólnie przeżyte lata.
„Rodzina pierwszą i najważniejszą drogą Kościoła” – pod takim hasłem w ostatni weekend września odbyła się XXX Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Wśród uczestników byli także pątnicy z naszej archidiecezji m.in.: z Gniezna, Inowrocławia, Wrześni, Damasławka, Wągrowca i Żnina.
„Kościół nie służy i nie może służyć samemu sobie. To wspólnota otwarta dla wszystkich, zwłaszcza słabych, ubogich i poranionych” – mówił abp Wojciech Polak w Wyszynych k. Chodzieży, gdzie 28 września konsekrował kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia.
„Najpiękniejszą definicją świątyni jest ta, która mówi, że to miejsce, to czas, gdzie Bóg czeka na człowieka, gdzie Boga można spotkać tak, jak nigdzie indziej” – mówił abp senior Henryk Muszyński w czasie uroczystości 5. rocznicy konsekracji kościoła pw. NSPJ w Kiszkowie.
Najmłodsza słupecka wspólnota parafialna pw. bł. Michała Kozala świętowała 18. rocznicę istnienia. Rocznicowej Mszy św. sprawowanej 26 września przewodniczył bp senior Bronisław Dembowski z diecezji włocławskiej, w której granicach parafia leżała do reformy 2004 roku.
Obchodzący w tym roku setną rocznicę istnienia gnieźnieński Chór Prymasowski uhonorowany został Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenie wręczono podczas jubileuszowego koncertu, który odbył się 27 września w katedrze gnieźnieńskiej.
„Nie można drzewa odcinać od korzeni i dziwić się, że usycha” – mówił abp Wojciech Polak 26 września w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, gdzie odprawiono Mszę św. kończącą pierwszy dzień konferencji pt. „Rola Kościoła Katolickiego w procesie integracji europejskiej”.
W Gnieźnie odbył się 36. Zjazd Sekcji Patrystycznej. W spotkaniu zorganizowanym w dniach 22-24 września uczestniczyło 60 patrologów i badaczy wczesnochrześcijańskiego piśmiennictwa. Tematem wygłoszonych referatów i komunikatów była antropologia duchowa Ojców Kościoła.
Młodzi świętowali wspomnienie swojego patrona św. Stanisława Kostki. W Damasławku odbyło się czterodniowe rekolekcyjne spotkania, którego uczestnicy szukali odpowiedzi na pytanie, co to znaczy być dobrym. W Kruszwicy natomiast zastanawiali się, co znaczy być świętym.
Kilkaset osób wzięło udział w uroczystościach upamiętniających męczeńską śmierć ks. Michała Rólskiego i mieszkańców Szczepanowa pomordowanych przez hitlerowców we wrześniu 1939 roku. Imię niezłomnego proboszcza i dziekana otrzymała także ulica przy kościele parafialnym.
„Nie mamy broni, nie mamy pieniędzy, nie znamy nikogo wpływowego, ale mamy różaniec! Chcemy się modlić, prosić Boga o łaskę pokoju” – przekonuje młodzież, która zachęca do wspierania modlitwą tych, którzy cierpią w konfliktach zbrojnych w różnych miejscach na świecie.
Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej rozpoczęła przyjmowanie żywności objętej rosyjskim embargiem. Już we wtorek transport z pierwszymi przekazanymi przez producentów owocami i warzywami trafi do punktów dystrybucji, a stamtąd do potrzebujących. Zainteresowanie jest ogromne.