Zmarł Czesław Dąbrowski, ojciec ks. Romana Dąbrowskiego, proboszcza w Budzisławiu Kościelnym. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 5 maja o godzinie 11.00 w Rogowie pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego. Pamiętajmy w modlitwach.
Nie sposób wyliczyć ich wszystkich. Więźniami KL Dachau było blisko 1800 polskich księży. 868 z nich poniosło tam śmierć. 29 kwietnia przypada 71. rocznica wyzwolenia obozu. Piekło, które wydarzyło się w Dachau, stało się również udziałem wielu księży archidiecezji gnieźnieńskiej.
W czwartek 28 kwietnia zmarł ks. kan. Zbigniew Lewandowski, długoletni proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Mieścisku. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 2 maja. Zmarłego kapłana polecajmy w modlitwach Bożemu miłosierdziu.
Za nieco ponad miesiąc, nad brzegami Jeziora Lednickiego, odbędzie się XX Spotkanie Młodych pod Bramą Rybą. Na czas spotkania stanie się ona Bramą Miłosierdzia – największą i jedyną taką w Polsce.
W Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie odbył się 26 kwietnia finał XX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez Civitas Christiana. Uczestniczy wykazali się nie tylko wiedzą, ale i pomysłowością przygotowując specjalny prezent dla papieża.
Popołudniowe drugie Nieszpory ku czci św. Wojciecha zakończyły tegoroczne uroczystości patronalne ku czci biskupa-męczennika. Po nabożeństwie Prymas Polski abp Wojciech Polak błogosławił i witał się z najmłodszymi uczestnikami odpustu.
Pod znakiem niedawnej 1050. rocznicy Chrztu Polski i peregrynacji znaków Światowych Dni Młodzieży odbyły się w Gnieźnie 23 i 24 kwietnia doroczne uroczystości patronalne ku czci św. Wojciecha – patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej.
W mieście św. Wojciecha, najstarszym miejscu kultu męczennika na ziemiach polskich, rozpoczęły się w sobotę doroczne uroczystości patronalne ku jego czci. W tym roku odpust odbywa się w łączności z 1050. rocznicą Chrztu Polski, której centralne obchody odbyły się niedawno w Gnieźnie.
Młodzież z całej archidiecezji gnieźnieńskiej modliła się w sobotę u grobu i relikwii św. Wojciecha. Towarzyszyły im symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani, które do katedry gnieźnieńskiej wnieśli na ramionach harcerze wraz z Prymasem Polski.
Uroczystą sesją Rady Miasta i Mszą św. w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka uczczono liturgiczne wspomnienie św. Wojciecha – patrona archidiecezji gnieźnieńskiej i miasta Gniezna.
Gniezno ponownie w odświętnym nastroju. W sobotę rozpoczynają się doroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha – patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna. Liczny udział zapowiada młodzież, która przeżywa pielgrzymkę symboli Światowych Dni Młodzieży.
Młodzież wraz z harcerzami przejdzie jutro rano z symbolami Światowych Dni Młodzieży z Ostrowa Lednickiego do Gniezna, szlakiem Ottona III. Według tradycji odcinek ten był ostatnim na trasie cesarskiej pielgrzymki do grobu św. Wojciecha w roku 1000.