Nie dać się zwieść. Modlić się, czuwać i uważać na siebie – to postawy adwentowe. To postawy czasu nadziei. To postawy, których – jak mówił 30 listopada w katedrze gnieźnieńskiej abp Wojciech Polak – mamy w Adwencie ponownie się uczyć, by w naszym życiu nie popadać w rozleniwienie i ospałość serca.
Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, jedna z najstarszych Caritas diecezjalnych w Polsce, obchodzi w tym roku 35-lecie istnienia. Powołana do istnienia w grudniu 1989 roku przez kard. Józefa Glempa pomaga na wielu płaszczyznach – dzieciom, rodzinom, chorym i niepełnosprawnym, a ostatnio w coraz większym zakresie seniorom doświadczającym nie tylko ubóstwa, ale i samotności.
Rok Święty 2025 to w archidiecezji gnieźnieńskiej także rok ważnych rocznic historycznych: 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II w katedrze gnieźnieńskiej oraz 1025-lecia archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej. Nowo powstała strona jubileuszowa zawiera wszystkie najważniejsze materiały – duszpasterskie, historyczne, multimedialne mające pomóc w przygotowaniu do obchodów i upowszechniające wiedzę na temat wspomnianych wydarzeń kościelnych i historycznych.
Zaufaj – pod takim hasłem po raz drugi w podziemiach katedry gnieźnieńskiej odbywać się będą roraty dla młodzieży i wszystkich chętnych. Pierwsza Msza św. roratnia już we wtorek 3 grudnia. Kolejne we wtorki i piątki zawsze o godzinie 6.30. A po roratach śniadanie w Lamusie. Zapraszamy.
Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej świętuje w tym roku 35-lecie działalności. Powołał je do istnienia w 1989 roku Prymas Polski kard. Józef Glemp. O obchodach, które odbędą się w najbliższą sobotę 30 listopada, ale także przedświątecznych akcjach charytatywnych poinformowano 28 listopada podczas konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie organizacji.
Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Gnieźnieńskiej, we współpracy ze wspólnotą sióstr i ojców dominikanów na Lednicy, przygotowało propozycję dla księży przygotowujących młodzież do sakramentu bierzmowania. Chodzi o warsztaty, konferencje i wspólną modlitwę pod Bramą Rybą, którą młodzi rokrocznie przekraczają wybierając Chrystusa w swoim życiu.
Gnieźnieńscy franciszkanie zapraszają na niezwykłe spotkanie z historią klasztoru, którego dzieje sięgają XIII wieku. W poniedziałek 2 grudnia, po wieczornej Mszy św., będzie okazja posłuchać o monarchach, księżnych, faktach i ciekawostkach związanych z konwentem.
W niedzielę 24 listopada, w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata ks. Piotr Szymkowiak, proboszcz parafii pw. Najwyższego Arcykapłan Jezusa Chrystusa w Murowanej Goślinie, włączył nowych kandydatów do wspólnoty Eucharystycznego Ruchu Młodych ERM.
13 listopada br. minęła 80. rocznica tragicznych wydarzeń związanych z upadkiem niemieckiej rakiety balistycznej V-2 na zamieszkały teren inowrocławskiego osiedla Mątwy. Zdarzenie to spowodowało śmierć ludności cywilnej zarówno polskiej, jak i niemieckiej. Chcąc ocalić od zapomnienia mątewską historię Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej przygotował niecodzienną wystawę fotografii ze zbiorów mieszkańców Inowrocławia.
O powstaniu archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej i jej dziejach w dobie pierwszych koronacji królewskich w Gnieźnie mówił 23 listopada w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej ks. dr Łukasz Krucki, historyk i wicedyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie. Wykład zamknął cykl spotkań rozpoczętych w placówce w lutym tego roku, a wpisujących się w przygotowania do przyszłorocznych obchodów 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II.
Już po raz trzeci franciszkanie z Pakości zorganizowali zbiórkę na rzecz powodzian. Tym razem był to sprzęt gospodarstwa domowego, który trafił do mieszkańców Głuchołaz. W akcję aktywnie włączyli się parafianie.
Z okazji wspomnienia św. Katarzyny Aleksandryjskiej, w sobotę 23 listopada, w kościele pw. Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu sprawowana była Msza św. w intencji żyjących i zmarłych pracowników kolei oraz ich rodzin. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. kan. Paweł Kowalski, proboszcz parafii i diecezjalny duszpasterz kolejarzy.