„Kiedy mówimy o chrześcijańskich korzeniach naszego narodu, to musimy pamiętać, że dotyczy to poszczególnych ludzi, którzy w tą rzeczywistość zostali włączeni” – powiedział w wywiadzie dla TV Trwam abp Wojciech Polak. Prymas mówił m.in. o chrzcie i współczesnej roli Kościoła.
W Gnieźnieńskim Kolegium Europejskim trwa trzydniowe spotkanie profesorów i wykładowców historii Kościoła. Z uwagi na zbliżające się obchody 1050-lecia Chrztu Polski tematyka koncentruje się wokół początków chrystianizacji naszej Ojczyzny.
Wczesnochrześcijańskie inspiracje katechetyczne na 1050-lecie Chrztu Polski – taki temat towarzyszył katechetom świeckim, zakonnym i kapłanom, uczestniczącym w zajęciach warsztatowych, nawiązujących do przeżywanej w tym roku 1050. rocznicy Chrztu Polski.
„W roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli, do osób wierzących i niewierzących, aby podjęli działania mające na celu pełną prawną ochronę życia nienarodzonych” – prosi Prezydium KEP w komunikacie, który czytany będzie 3 kwietnia.
Abp Wojciech Polak Prymas Polski mianował ks. Grzegorza Makowskiego, proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny i św. Wojciecha w Lisewie Kościelnym, wicedziekanem dekanatu złotnickiego na okres 5 lat. Dekret wejdzie w życie 1 kwietnia br. >>
„Wierzyć znaczy odwrócić się od grobu, czyli od grzechu, od starego życia i podążyć ku nowości” – mówił w Wigilię Paschalną w Trzemesznie bp Krzysztof Wętkowski. Gnieźnieński biskup pomocniczy przewodniczył uroczystej liturgii w tamtejszej bazylice pw. Wniebowzięcia NMP.
„Pamięć o zwycięstwie miłości nad nienawiścią, przebaczenia nad zemstą, troski nad obojętnością jest pamięcią o zmartwychwstałym Panu. Zanieśmy ją do naszych domów i wspólnot. Dzielmy się nią z tymi, którzy wciąż czekają, nieufni, zagubieni, bezradni” – prosił podczas Mszy św. rezurekcyjnej abp Wojciech Polak.
„To jest święta noc, noc zmartwychwstania, w której Chrystus, skruszywszy więzy śmierci, jako zwycięzca wyszedł z otchłani. A z nim i za Nim wyszliśmy również my wszyscy z otchłani grzechu i śmierci” – mówił abp Wojciech Polak podczas Liturgii Wigilii Paschalnej w katedrze gnieźnieńskiej.
Podobnie jak w roku ubiegłym abp Wojciech Polak składa świąteczne życzenia za pośrednictwem kanału na YouTube. „Życzę, aby ten czas radości Wielkiej Nocy odnowił w nas nadzieję i zapalił w naszych sercach miłość” – mówi.
Wielki Piątek to jedyny dzień, kiedy w kościołach nie jest sprawowana Msza święta. To dzień ciszy i dzień Krzyża, którego adoracja stanowi centralną część wielkopiątkowej Liturgii Męki Pańskiej. Wierni wsłuchują się w jej opis pozostawiony przez św. Jana i modlą za cały świat.
„Obmywając stopy swoim uczniom Jezus pokazał nam dokąd musi dojść prawdziwa miłość” -mówił podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej abp Wojciech Polak. W czasie wielkoczwartkowej liturgii w katedrze gnieźnieńskiej Prymas Polski umył nogi dwunastu mężczyznom.
O pochylanie się na duchowym i materialnym ubóstwem, służenie potrzebującym i bycie znakiem pojednania, a nie podziału apelował dziś do kapłanów abp Wojciech Polak. Metropolita gnieźnieński przewodniczył w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. krzyżma i wraz z księżmi odnowił przyrzeczenia kapłańskie.