Uruchomiliśmy specjalną zakładkę, w której można znaleźć informacje nt. godzin spowiedzi wielkopostnej w parafiach poszczególnych dekanatów. Zakładka umieszona została w bloku POLECAMY (u dołu strony). Zachęcamy do korzystania i z zakładki i oczywiście z sakramentu pokuty i pojednania.
W sekretariacie KEP zaprezentowano 29 marca najnowsze opracowanie naukowe o Złotym Kodeksie Gnieźnieńskim należącym do najcenniejszych średniowiecznych rękopisów w Europie. Publikacja jest wydaniem fototypicznym wzbogaconym o transkrypcję oryginalnego tekstu w języku łacińskim i polskim.
Ukazała się nowa książka na temat judaizmu i nauczania Kościoła o Żydach i ich religii. Pozycja w przystępny i interesujący sposób prezentuje podstawową wiedzę nt. historii i współczesności judaizmu, jego filozofii, etyki, obrzędowości i zwyczajów, a także relacji do chrześcijaństwa.
W marcu zakończyła się seria warsztatów metodycznych, doskonalących kompetencje zawodowe – pedagogiczne, dydaktyczne i teologiczne, nauczycieli religii. Zajęcia odbywały się w Gnieźnie, Inowrocławiu, Słupcy, Wągrowcu i Chodzieży.
W Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie odbyło się 27 marca sympozjum historyczne nt. dziejów i znaczenia godności Prymasa Polski. Spotkanie wpisało się kalendarz wydarzeń organizowanych z okazji świętowanego w tym roku jubileuszu 600-lecia prymasostwa polskiego.
O przebiegu i kulisach starań na rzecz powrotu godności Prymasa Polski do arcybiskupa gnieźnieńskiego mówił 27 marca w Gnieźnie abp senior Henryk Muszyński. Duchowny ujawnił m.in. nieznane dotąd fragmenty korespondencji, jaką prowadził w tej sprawie z kard. Józefem Glempem.
Ponad stu Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej z archidiecezji gnieźnieńskiej uczestniczyło w ostatni weekend marca w wielkopostnych rekolekcjach w Rościnnie. Skupienie poprowadził ks. dr Mirosław Piątkowski SVD, były misjonarz w Argentynie, propagator modlitw do Ducha Świętego.
Abp senior Henryk Muszyński dziękował 25 marca za dar powołania i 60-lecie kapłaństwa oraz 25-lecie posługi biskupiej w archidiecezji gnieźnieńskiej. „Moje serce przepełnia dziś ogromna wdzięczność za to, że Bóg nigdy mnie nie zawiódł” – przyznał.
O pracach nad reformą struktur administracyjnych Kościoła katolickiego w Polsce w rozmowie z ks. Pawłem Rytel-Andrianikiem, rzecznikiem KEP mówi abp Józef Kowalczyk, ówczesny Nuncjusz Apostolski w Polsce. Publikujemy wywiad ze współtwórcą reformy administracyjnej Kościoła.
Czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Golinie uczestniczyli w specjalnych warsztatach historyczno-plastycznych z okazji 600-lecia prymasostwa. Poznali historię godności oraz ostatnich prymasów, których później mieli okazję sportretować.
Wyruszyli przede wszystkim, by spotkać się z młodymi. Odwiedzają szpitale, poprawczaki, domy dziecka, więzienia, schroniska dla bezdomnych, które nazywają miejscami nadziei. Bracia z Taizé wyruszyli w tour de Pologne. Na trasie znalazło się też Gniezno.
Uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie zaśpiewali i zagrali dla arcybiskupów seniorów. Koncert był prezentem z okazji jubileuszy – 60. rocznicy kapłaństwa abp. Henryka Muszyńskiego i 55. rocznicy kapłaństwa abp. Józefa Kowalczyka.