Informujemy, że w Święto Ofiarowania Pańskiego 2 lutego – Dzień Życia Konsekrowanego Kuria Metropolitalna i Trybunał Metropolitalny w Gnieźnie będą nieczynne.
Karmelitanki bose z Gniezna napisały list do wspólnot parafialnych archidiecezji gnieźnieńskiej z podziękowaniem za życzliwość oraz wsparcie i pamięć o ich ukrytym życiu. „Wasza dobroć odbija się w naszych sercach echem wdzięczności, która wciąż pomnaża miłość. Cieszymy się, że jesteście z nami” – przyznają w liście mniszki zapewniając księży i wiernych świeckich o modlitwie.
Jasnogórski Obraz Nawiedzenia opuszcza gościnny Dom pod Lasem sióstr pallotynek i wraca 31 stycznia na pielgrzymi szlak po parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej. To już ostatni etap tej blisko rocznej peregrynacji. Matka Boża nawiedzi wspólnoty dekanatów gnieźnieńskich, a 19 lutego w katedrze gnieźnieńskiej uroczyście Ją pożegnamy.
Redakcja listu do kapłanów na Wielki Czwartek oraz kolejne etapy wdrażania Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia, czyli dokumentu dotyczącego zasad formacji kapłanów w Polsce, były głównymi tematami obrad Komisji Duchowieństwa KEP. Spotkanie odbyło się dziś w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka.
„Otaczamy siostry i braci życia konsekrowanego naszą serdeczną modlitwą” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w specjalnym komunikacie na Dzień Życia Konsekrowanego, który obchodzony jest w Święto Ofiarowania Pańskiego 2 lutego. Tego dnia metropolita gnieźnieński będzie przewodniczyć Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej z udziałem osób konsekrowanych.
W dniach 27-29 stycznia w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie odbył się „Weekend dla narzeczonych” zorganizowany przez Referat Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Metropolitalnej oraz Poradnię Rozwoju Osobistego „Dignitas”. Narzeczeni mieli okazję posłuchać świadectw na temat życia rodzinnego oraz wziąć udział w cyklu konferencji i warsztatów prowadzonych przez małżeństwa oraz specjalistów posługujących w poradni.
Zapraszamy w najbliższy wtorek 31 stycznia o 15.00 na debatę o stosunku Jana Pawła do zjawiska wykorzystywania seksualnego małoletnich przez niektórych duchownych. W dyskusji udział wezmą: o. Adam Żak SJ, który jest twórcą budowanego mozolnie od lat systemu ochrony dzieci i młodzieży w Kościele w Polsce oraz zajmujący się tematem dziennikarze Paulina Guzik i Tomasz Krzyżak.
Zmarł śp. Kazimierz Franek, ojciec ks. Przemysława Franka, proboszcza parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Wylatowie. Msza św. pogrzebowa sprawowana będzie w środę 1 lutego o godzinie 12.30 w kościele pw. MB Miłosierdzia w Gnieźnie. Pogrzeb na cmentarzu św. Piotra w Gnieźnie. Zmarłego Kazimierza polecamy Bożemu Miłosierdziu.
„Wśród imion Boga nie należy szukać tych z napisem sukces i władza, ale pokora i służba” – mówił w niedzielę 29 stycznia w Inowrocławiu abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył Mszy św. za śp. kard. Józefa Glempa przypominając jego słowa, że „chrześcijanin to człowiek, który żyjąc na świecie, nie da się opanować światu całkowicie”.
„To nie jest spotkanie z obrazem, to jest spotkanie z Matką, która przynosi radność, świeżość i piękno, która pokazuje, że człowiek pięknieje na tyle, na ile pięknieje jego serce” – mówił do młodych ks. Remigiusz Malewicz. W piątek i sobotę przed Jasnogórskim Wizerunkiem obecnym w domu sióstr pallotynek w Gnieźnie czuwała młodzież z różnych stron archidiecezji. Młodzi wraz z kapłanami…
W czwartek 26 stycznia w Instytucie Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu odbyło się spotkanie pt. „Ostatni taki Prymas. Wspomnienie o prymasie Józefie Glempie z okazji 10. rocznicy śmierci”. W wydarzeniu wzięli udział goście specjalni: prof. UKSW dr hab. Rafał Łatka, ks. dr Piotr Wierzbicki, ostatni sekretarz kard. Glempa oraz red. Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Biblioteka Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie zaprasza do korzystania ze swojego ponad 72 tysięcznego księgozbioru. Zapisać się może każdy, a katalog dostępny jest także online. Dostępne dyscypliny to przede wszystkim teologia, biblistyka, filozofia, historia, socjologia, psychologia, ale także literatura piękna i publikacje dotyczące naszej małej ojczyzny.