Wspólnota parafialna pw. Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu przeżywała w Niedzielę Miłosierdzia Bożego doroczne uroczystości odpustowe. We wspólnej modlitwie uczestniczyli liczni duchowni i wierni z Inowrocławia i okolicznych miejscowości.
Modlitewne czuwanie przy relikwiach św. Jana Pawła II w kościele NMP Królowej Polski i specjalny spektakl wystawiony przez uczniów wszystkich żnińskich szkół – tak Żnin uczcił kanonizację papieża Polaka. Świętowali też uczniowie z Piechcina.
W liturgiczne wspomnienie św. Wojciecha, obchodzone w tym roku 28 kwietnia, kolejne dwie wspólnoty parafialne otrzymały cząstki relikwii biskupa męczennika. Przybyłym ze Szczecina i Murowanej Gośliny delegacjom wiernych wręczył je gnieźnieński biskup pomocniczy Krzysztof Wętkowski.
Chodzieskie parafie pw. Nawiedzenia NMP i pw. św. Floriana zaprosiły wiernych do wspólnego duchowego przygotowania do kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. W dniach 24-26 kwietnia w kościołach odbywały się spektakle, nabożeństwa i czuwania modlitewne.
Za papieża Jana Pawła II, bogactwo jego nauczania i przykład świętości dziękowali w Niedzielę Miłosierdzia Bożego mieszkańcy parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy w Zdziechowie. Wspólnie z nimi modlił się bp senior Bogdan Wojtuś.
Gniezno nie było jedynym miastem w archidiecezji gnieźnieńskiej, które gościło Karola Wojtyłę. Jeszcze jako metropolita krakowski odwiedził również Wągrowiec. Pamiętają o tym mieszkańcy, którzy w Niedzielę Miłosierdzia Bożego dziękowali za świętość wielkich papieży.
Mieszkańcy Gniezna dziękowali za kanonizację Jana XXIII i Jana Pawła II, który wielokrotnie gościł w mieście św. Wojciecha jako biskup i arcybiskup krakowski, a później dwukrotnie jako papież. Dziękczynnej modlitwie przewodniczył bp Krzysztof Wętkowski.
Inowrocławianinie podziękowali za kanonizację papieża Jana Pawła II. W sobotę 26 kwietnia mieszkańcy miasta uczestniczyli w uroczystej Mszy św. oraz procesji światła do pomnika papieża Polaka, gdzie odśpiewali Apel Jasnogórski.
Mieszkańcy Damasławka podziękowali za pontyfikat św. Jana Pawła II. W wigilię kanonizacji papieża Polaka przed kościołem parafialnym pw. św. Stanisława BM poświęcono obelisk jako wotum wdzięczności za życie i świętość wielkiego Rodaka.
„Z wielkim wzruszeniem żegnam ten podgnieźnieński las, bo ja jestem człowiek leśny… No, tak jest. Trudno się człowiekowi na starość od tego odzwyczaić. Ale myślę, że Pan Jezus mi jakoś pomoże. Kawał serca tutaj zostawiłem, nie wiem, ile mi jeszcze zostanie na resztę”.
„Wszyscy znamy obraz papieża klęczącego, zatopionego w modlitwie. To nie była rutyna. On naprawdę zanurzał się w modlitwę, zanurzał się w rozmowę z Bogiem. To z niej czerpał całą swoją siłę i spokój” – mówi abp Józef Kowalczyk w wywiadzie dla „Przewodnika Katolickiego”.
Wyruszyli 28 stycznia z Miłosławia. Dziś są już w Rzymie. Jolanta i Zbigniew Janczak, emerytowani nauczyciele idący pieszo na kanonizację papieży Jana Pawła II i Jana XXIII dotarli do celu. Za nimi blisko trzymiesięczna wędrówka i 2200 kilometrów w nogach. Podziwiamy i gratulujemy!